Русия е решила едностранно да промени морските граници на страната с Литва и Финландия в Балтийско море, гласи проекторешение на руското правителство. Министерството на отбраната в Москва е предложило преразглеждането на границите на руските териториални води, което предизвика остра реакция от страна на Хелзинки и Вилнюс, а също и на Стокхолм (Швеция). И трите държави са членки на НАТО.
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Конкретните промени
Според проектопостановлението от 21 май министерството предлага да се коригира границата около руските острови в източната част на Финския залив и около ексклава Калининград - при градовете Балтийск и Зеленоградск. "Държавната граница на Руската федерация в морето ще се промени", се казва в резюме на проекторешението.
Още: Русия започна тактическите си ядрени учения (ВИДЕО)
На границата с Финландия Руската федерация възнамерява да коригира координатите в района на островите Яхи, Сомерс, Холандия, Родшер, Мали Тютерс, Вигрунд, както и в близост до северния входен нос на река Нарва.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
На границата с Литва се преразглеждат районът на Куршумската коса в Гданския залив, районите на нос Таран, носът южно от нос Таран, както и Балтийската коса.
Ако бъде одобрен, указът ще влезе в сила през януари 2025 г.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: Путин да бъде натиснат отвътре и отвън: Теория за победа на Украйна от Foreign Affairs
Мотивите на Русия - за измерване са ползвани стари карти
В обосновката на промяната Министерството на отбраната на Русия изтъква, че при по-ранното съветско измерване на границата от 1985 г. са използвани морски карти от средата на 20 век, поради което те не съответствали напълно на по-съвременните картографски координати, предава "Ройтерс".
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Снимка: Danish Defense Command
От проектопостановлението не става ясно какви консултации са проведени с другите държави около Балтийско море, ако изобщо са проведени такива.
Още: Швеция е готова да разположи ядрени оръжия в случай на война
Ответна реакция: "Ескалация срещу НАТО"
"Финландските власти проучват информацията в руските медии относно определянето на морските зони във Финския залив", заяви финландският президент Александър Стуб. "Правителството следи ситуацията отблизо. Русия не е влизала в контакт с Финландия по този въпрос. Финландия действа както винаги - спокойно и въз основа на фактите".
Министърът на външните работи на скандинавската страна Елина Валтонен посочи, че Москва трябва да спазва Конвенцията на ООН по морско право.
Министърът на външните работи на Литва Габриелиус Ландсбергис заяви, че руското предложение е ескалация срещу НАТО и ЕС, като трябва да бъде посрещнато с "подобаващо твърд отговор".
Още: Какво да се направи първо при руска инвазия: Говори бившият командир на НАТО в Европа
Швеция: "Путин се стреми към господство в Балтийско море"
Възможно е руският диктатор Владимир Путин да се стреми към господство в Балтийско море и да е хвърлил око на шведския остров Готланд, заяви върховният главнокомандващ на шведските въоръжени сили Микаел Биден в интервю за германската медийна мрежа RND, публикувано на 22 май.
"Убеден съм, че Путин е насочил и двете си очи дори към Готланд. Целта на Путин е да придобие контрол над Балтийско море", заяви Биден и добави: "Който контролира Готланд, контролира Балтийско море": Крачка назад: Русия изтри предложението си за промяна на границите в Балтийско море
Готланд е най-големият остров в Швеция. Той се намира на около 330 км северно от руския ексклав Калининград, където е щабът на Руския балтийски флот, и е стратегически важен за отбраната на региона. Ако Русия завземе контрола над острова, тя може да заплашва страните от НАТО откъм морето, смята Биден.
"Това би означавало край на мира и стабилността в скандинавските и балтийските региони", каза шведският военен началник. "Балтийско море не бива да се превръща в площадка на Путин, където той сплашва членовете на НАТО".
От началото на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна Швеция укрепи Готланд с постоянни войски и допълнителни сили, които могат да бъдат разположени временно, ако нивото на риска се повиши.
Страната официално се присъедини към НАТО на 7 март - почти две години след като подаде молба за членство в Алианса в пряк отговор на пълномащабната война на Москва в Украйна.
Още: Швеция: Руски петролни танкери шпионират в Балтийско море