Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Путин посочи пътя пред Русия

09 май 2018, 07:30 часа • 1500 прочитания

На новото руско правителство и Държавната дума им предстои да приемат много важни и сериозни за страната решения, заяви президентът на Русия Владимир Путин по време на заседание на долната камара на парламента, предава РИА Новости.

Във вторник Държавната дума утвърди Дмитрий Медведев на поста министър-председател, а след това президентът подписа съответстващия указ.

Държавният глава благодари на депутатите за това, че те са подкрепили предложението му и са гласували за кандидатурата на премиера. Путин изрази мнение, че дискусиите между правителството и парламента ще продължат в „абсолютно открит режим“.

Открити за предложения

Руският президент увери, че властите са открити за предложения от всички партии в Държавната дума за формирането на новото правителство.

„Главното не са политическите пристрастия, а личните, деловите и професионалните качества“, подчерта държавният глава, цитиран и от "Фокус".

Освен това Путин отговори на критиките на лидера на КПРФ (Комунистическата партия на Руската Федерация) Генадий Зюганов, който заяви, че партията му няма да подкрепи Медведев.

„Под ръководството на Комунистическата партия на Съветския Съюз нашата страна, Съветският Съюз, достигна изключително високи върхове. И Генадий Андреевич (Зюганов) ни изброи много от тях: това е и космоса, и ядрения щит и т.н. Генадий Андреевич не спомена само едно. Под стриктното ръководство на Комунистическата партия Съветският съюз прекрати съществуването си. И тук няма какво да се радваме“, заяви Путин.

Президентът подчерта, че това е исторически факт. „КПСС беше начело и, по същество, това историческо събитие беше направлявано от лидерите на КПСС“, добави той.

Победа над бедността

Според думите на руския президент, една от главните задачи, които стоят пред новото правителство е да се бори с бедността.

Той заяви, че тя трябва да бъде победена, „както и трябва да се победят другите проблеми, които стоят пред нас, да се решат и другите задачи за глобалното, капитално и прогресивно развитие на нашето Отечество, нашата любима страна Русия“.

Борба за пазари

Освен това Путин засегна и икономически въпроси. Той заяви, че Русия е длъжна да се бори за мястото си на световния пазар, макар и там да не я чакат.

„Продавайки нашите стоки на международните пазари, ние ги правим глобално конкурентоспособни, а това значи, че повдигаме нивото на собственото си производство вътре в страната. Вътрешният потребител у нас ще се ползва от стоки и услуги, не отстъпващи на световните си аналози. А още по-добре е те да са по-добри от тези аналози“, заяви руският президент.

Той отбеляза, че на китайския пазар на Русия, например, може да помогне конфликтът между Китай и САЩ.

„Надявам се, че нашите китайски приятели ще реагират и в момента вече се предприемат определени мерки по този въпрос. Ако те с американците започнат да се конкурират и китайците спрат американското свинско, ние трябва да сме точно тук с нашите прасета“, обясни Путин.

Освен това държавният глава заяви, че Русия не трябва да се занимава със самоизолация. „Ако се затворим и се изолираме като краставици в буркан, нищо добро не ни очаква". Само краставиците стават по-вкусни и дори е необходимо да се добави нещо, както казват специалистите", подчерта руският президент.

Отвързване на икономиката от долара

Освен това, той се изказа против ограничаването на руската финансова помощ за други страни.

„Преди всичко ние трябва да гледаме собствените си интереси и когато оказваме поддръжка на някой, трябва да гледаме прагматично на това“, отбеляза Путин.

Той призова за отвързване на руската икономика от долара, чийто монопол е ненадежден и опасен за много страни по света.

Руският президент отбеляза, че в предходните десетилетия Русия се е надявала, че заявените принципи в сферата на световната търговия и икономика ще се спазват, което е било „донякъде наивно“.

„А сега виждаме, че и правилата на СТО (Световната търговска организация) откровено и редовно се нарушават, въвеждат се ограничения по политически съображения, които наричат санкции. При това се въвеждат все нови и нови, с цел да си осигурят всякакви конкурентни преимущества“, добави Путин.

Майските укази

Според думите на руския държавен глава, допълнителните осем трилиона рубли, необходими за изпълняването на новите „майски укази“ ще бъдат намерени за сметка на ръста на икономиката и надстрояването на данъчната система.

"Сега ще подготвим нови предложения, ще ги направим, ще ги изградим, ще ги фиксираме и ще се придържаме към приетите правила, но в рамките на това, което изграждаме и това, което правим, се надяваме да получим допълнителни ресурси. Съществуват и така наречените общи системни мерки - сега няма да ги описвам, те изглеждат малки, но се надяваме да получим по триста, по четиристотин милиарда от всеки един от тях, а като цяло - един трилион и двеста милиарда евро".

Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес