С предстоящото завръщане в Белия дом на Доналд Тръмп политическите лидери все по-активно заговориха за закриване на руско-украинския конфликт. Кремъл очевидно също е изморен, защото започна да подготвя руските официални лица и руското население за предстоящия край на войната с Украйна. Как обаче да стане това? Москва търси начини да убеди руснаците, че какъвто и да е завършекът на войната, той ще е "победа" за Русия.
Руският вестник "Комерсант" съобщи, че в Подмосковието администрацията на Владимир Путин е свикала на семинар руските вицегубернатори. На него е било обсъдено как да бъде представен "образът на победата".
Каквото и да се случи, то трябва да бъде обявено за "победа"
Изданието пише следното: "Бъдещите резултати от спецоперацията трябва да се възприемат в обществото като победа, макар че различните социални групи вече го възприемат по различен начин: за "гневните патриоти" това означава едно, за "либералите" - нещо съвсем различно. Затова, според президентската администрация, е необходимо да се съсредоточим върху "спокойното мнозинство", което ще бъде доволно от постигането на целите, очертани от президента (денацификация и демилитаризация на Украйна), както и запазване на новите територии за Русия. И това мнозинство трябва да се запази и разшири." На практика обаче това е признание, че Кремъл явно се е примирил с невъзможността да постигне обявените в началото на войната цели - т.нар. "денацификация" и "демилитаризация" на Украйна (как точно е постигната тази цел?!), както и признава в прав текст, че самото руско общество е разделено в оценката си за войната.
Сега на руските чиновници е наредено да поработят върху задачата да представят частичната окупация на четири украински области (Донецка, Луганска, Херсонска и Запорожие) като една "спокойна победа". В действителност руската армия не контролира напълно нито една от тях. Преди месеци Путин заяви, че едно от условията му за започване на мирните преговори е Украйна да изтегли оттам своите войски "до последния войник", но явно това ще остане една от многото непостигнати от диктатора цели.
Това означава явно, че на Путин ще се наложи да представи всяко едно споразумение като успех и победа, дори при положение, че голяма част от окупираните територии си остават под украински контрол.
Още: Путин одобри новия бюджет: Военните разходи се увеличават с 25%
Ветераните от войната са бомба със закъснител
Другият важен момент, който е бил обсъден на семинара, е свързан с руските ветерани от войната. В Кремъл все повече расте страхът (който съвсем не е лишен от основания и примерите за това вече са многобройни), че връщайки се от фронта те ще са заплаха за останалото население, тъй като трудно се адаптират към мирния живот и с лекота извършват престъпления. Затова на вицегубернаторите е наредено да направят всичко възможно сред обществото да се пропагандира положителен образ на участниците във войната. В това отношение беше стартирана програмата "Времето на героите" - най-отявленият "руски ветеран", заел държавна позиция чрез нея е Артьом Жога. Той стана президентски съветник в Урал - Жога е бившият командир на батальона "Спарта", част от проруските милиции в Донецк: "Новите афганистанци": Кремъл започва да се страхува от военните, завърнали се от фронта