Рестартиране на тръбопровода за амоняк и други химически материали между Толиати-Одеса и повторно свързване на руските финансови организации, обслужващи транзакции със зърно, към банковата система SWIFT. Тези две условия постави руският президент Владимир Путин, за да рестартира Москва зърнената сделка. Припомняме, че тя официално приключи на 17 юли и не бе удължена от режима в Кремъл.
Още: Обявиха новия папа: Ето кой е той (ВИДЕО)
Още: От четвъртия опит: Има избран нов папа (ВИДЕО)
Putin the blackmailer put forward some of his demands to return to the grain deal:
— NOELREPORTS 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) July 19, 2023
➡️ operational restart of the ammonia (and other chemical materials) pipeline between Tolyatti-Odesa
➡️ reconnect Russian financial organizations to SWIFT (serving grain deal)
He can forget it. pic.twitter.com/FdQslL1Rdk
Двете условия не се появяват за пръв път в публичното пространство. Този път обаче, те са поставени директно от руския президент Путин. Тръбопроводът за амоняк „Толиати – Одеса“ край Купянск, Харковска област на Украйна, беше взривен в началото на юни. Още тогава се засилиха опасенията за бъдещето на зърнената сделка за износ на украинско зърно през Черно море. Причината е, че Москва постави като условие транзит на руски амоняк през Украйна, за да се съгласи с удължаване на споразумението.
Още: Майстор на намеците: Защо Си Дзинпин подари на Путин грамофон (ВИДЕО)
Още: Кристиан Вигенин остро разкритикува Европейската комисия за разрешенията на ГМО
Второто условие също беше обект на коментари, като вече беше предложено на Путин от генералният секретар на ООН Антониу Гутериш. Гутериш е предложил на Путин Русия да позволи на Черноморската сделка за зърно да продължи още няколко месеца, като по този начин даде на ЕС възможност да свърже дъщерно дружество на Росселхозбанк със SWIFT.
Ключовото искане на Москва е възстановяването на връзката на руската аграрна банка Росселхозбанк към глобалната система за финансови съобщения SWIFT. Тя беше отрязана от Европейския съюз през юни 2022 г. заради нахлуването на Русия в Украйна. Говорител на ЕС заяви през май, че ЕС не разглежда възможността за възстановяване на руските банки.
Още: Прапраправнукът на Чърчил участва в честването на 80-годишнината от Втората световна война (ВИДЕО)
Според Путин, заради "експлоатация на Запада" на зърнената сделка, руското селско стопанство загубило 1,2 млрд. долара, а руските производители на торове - 1,6 млрд. долара, защото имало подбиване на цени на световните пазари за руската продукция.
В потвърждение на решението си да прекратят сделката, от Русия предупредиха, че от полунощ на 20 юли всички кораби, приближаващи украински пристанища в Черно море, ще бъдат разглеждани като пренасящи военни товари. "Всички кораби в Черно море, плаващи към украински пристанища, ще бъдат разглеждани като потенциални превозвачи на военни товари", се казва в изявлението на ведомството, цитирано от руските държавни медии. Добавя се, че "държавите, под чийто флаг плават тези кораби, ще се считат за участници в украинския конфликт на страната на Киев". Министерството също така заяви, че районите в морето вече са обявени за временно опасни за корабоплаване.
Още: За пътуващите от и до Италия: Стачка блокира летища на 9 май
Още: "Новият папа ще следва линията на Франциск": Епископ Христо Пройков с разказ за Конклава (ВИДЕО)