Русия разполага със запаси от касетъчни боеприпаси и ще обмисли възможността да ги използва срещу Украйна, ако и украинците ги ползват срещу руснаците. Това заяви в неделя руският диктатор Владимир Путин, издирван от Международния наказателен съд в Хага.
Коментарите му идват само няколко дни след като Украйна получи доставка на касетъчни боеприпаси американско производство, въпреки че високопоставен украински военен служител заяви пред CNN, че те все още не са използвани.
"Русия разполага с достатъчни доставки на различни видове касетъчни боеприпаси", заяви руският президент по време на интервю с прокремълския журналист Павел Зарубин. "Ако те бъдат използвани срещу нас, ние си запазваме правото на огледални действия".
Решението на Вашингтон да изпрати касетъчни бомби на Киев беше спорно и критикувано от правозащитни групи. Оръжията са особено опасни за цивилни и невоенни лица, когато се изстрелват в близост до населени места, тъй като разпръскват взривния материал - така наречените "бомбички", на големи площи. Тези, които не се взривят, могат да го сторят години по-късно, като представляват дългосрочен риск за всеки, който се сблъска с тях, подобно на противопехотните мини.
От САЩ обаче уточниха, че касетъчните бомби за Украйна ще са с много по-малък процент неексплодиращи боеприпаси. Киев пък даде няколко обещания за използването им: Не по територията на Русия: Петте обещания, които даде Киев за използването на касетъчните бомби
В интервюто си Путин заяви, цитиран от CNN, че администрацията на американския президент Джо Байдън е нарекла използването на касетъчни боеприпаси "военно престъпление" и че той е съгласен с тази оценка. Не е ясно точно кои коментари е имал предвид Путин, но бившият прессекретар на Белия дом Джен Саки заяви миналата година в началото на конфликта, че съобщенията за използване на касетъчни бомби от Русия, ако се потвърдят, ще представляват военно престъпление.
Путин също така заяви, че Русия все още не е използвала касетъчни боеприпаси, въпреки доказателствата за обратното.
През март Организацията на обединените нации заяви, че е събрала достоверни сведения, според които руските сили са използвали касетъчни боеприпаси в населени райони поне 24 пъти. Разследване на CNN от миналата година установи, че през първите дни на войната Кремъл е изстрелял 11 касетъчни ракети по Харков, втория по големина град в Украйна.
Конвенцията за забрана на касетъчните боеприпаси влезе в сила на 1 август 2010 г. Към днешна дата към нея са се присъединили 110 държави. САЩ, Русия и Украйна не са подписали документа.
ОЩЕ: Путин явно пак е в неведение - обяви украинската контраофанзива за провал (ВИДЕО)