Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Пуснете Украйна в ЕС": Унгарското и словашкото малцинство в Украйна към Орбан и Фицо

12 декември 2023, 06:39 часа • 5493 прочитания

Представители на унгарската и словашката общности в Закарпатието се обърнаха към Европейския съвет с молба да подкрепи началото на преговорите за членство на Украйна в Европейския съюз. Решението за това се очаква на последната за годината среща на върха на ЕС (Европейския съвет), която ще се проведе в периода 14-15 декември.

Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)

Още: Руски военнопленник за севернокорейските войници: Жестоки са и стрелят по всичко, което се движи (ВИДЕО)

Изявлението на Унгарската национална общност е адресирано и до министър-председателя на Унгария Виктор Орбан. "През изминалата година Украйна демонстрира значителен напредък в изпълнението на препоръките на Европейската комисия за гарантиране на правата на националните малцинства. Новият законопроект, приет от украинския парламент, значително отразява интересите на националните малцинства и се радва на нашата пълна подкрепа", се казва в позицията, публикувана във Фейсбук.

Подобна е позицията и на словашката национална общност в Украйна, която е адресирана до словашкия премиер Роберт Фицо - както и Орбан, Фицо също заема антиукраинска позиция под маската на "защита на националните интереси", но всъщност изцяло в изгода на издирвания от Международния наказателен съд в Хага за систематично отвличане на украински деца руски диктатор Владимир Путин.

Още: Украйна: Без старт на преговорите за ЕС ще настъпят опустошителни последици

Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО

Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)

С подобно искане словашката национална общност се обърна към министър-председателя на Словакия Роберто Фицо. Словашкото малцинство отбелязва в позиция във Фейсбук, че Украйна, дори по време на пълномащабно нахлуване в Руската федерация, продължава да прилага необходимите реформи и остава вярна на ценностите на европейската интеграция.

Унгария упорства и радва Путин

"Позицията на Унгария относно присъединяването на Украйна към ЕС остава непроменена", написа унгарският външен министър Петер Сиярто във Facebook след среща с украинския външен министър Дмитро Кулеба вчера.

Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)

Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС

От началото на пълномащабната инвазия на Русия в Украйна Унгария многократно възпрепятства отпускането на средства от ЕС за Киев, като същевременно се противопоставя на санкциите срещу Русия, което обтяга отношенията между Будапеща и Киев.

Още: Унгария ще пита гражданите си дали да пуска Украйна в ЕС

Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор

Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен

Украински и западни лидери и официални лица се опитват да отклонят Будапеща от блокирането на началото на преговорите за членство на Украйна. През ноември унгарският министър-председател Виктор Орбан заяви, че Украйна е на "светлинни години" от присъединяването си към ЕС.

Срещата на Сиярто и Кулеба на 11 декември беше първата лична среща на двамата след началото на войната, започната от режима на Путин. Унгарският първи дипломат е посетил Русия 5 пъти от февруари 2022 г. насам.

"ЕК не е завършила подготвителната работа, която би могла да гарантира, че Украйна ще продължи преговорите за присъединяване по взаимноизгоден начин. Предложението за решение е неподготвено, ЕК на практика няма представа за въздействието, което членството на Украйна в ЕС би имало върху цялата общност", написа Сиярто във Facebook след срещата с украинския си колега.

Кулеба определи срещата като "искрен" и "задълбочен разговор", продължил около час. "Познаваме се от дълго време. Отговорихме честно на въпросите си един на друг", написа украинският министър в Instagram.

Още: "Украйна ще донесе война в ЕС": Унгария с атака по Киев на три фронта

По отношение на решението на Унгария дали да разреши започването на преговорите за присъединяване на Украйна към ЕС, Кулеба заяви, че разбира, че "всички очакват отговора: да или не? Дайте му малко време. Сега ще докладвам на президента Зеленски. Петер ще докладва на своя министър-председател".

Според Сиярто двамата са обсъдили и закона за езика на Украйна от 2017 г. Законът изисква поне 70% от образованието над пети клас да се провежда на украински език и се е превърнал в критична точка в дългогодишния спор между двете страни. Будапеща твърди, че законът дискриминира унгарското етническо малцинство в Украйна, за което се смята, че наброява около 80 000 души, по-голямата част от които живеят в западната област Закарпатие. Киев заяви, че не възнамерява да потиска своите малцинства, а само да гарантира, че всеки украински гражданин владее в достатъчна степен официалния украински език, обобщава БГНЕС.

Реформите в законодателството за националните малцинства също бяха включени сред седемте критерия за членство, представени на Киев от Брюксел. Украйна направи две актуализации на закона въз основа на препоръките на Венецианската комисия - консултативен орган на Съвета на Европа.

Еврокомисията: Украйна изпълнява само 4 от 7 критерия за членство в ЕС

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес