Вече кристално ясно и резултатите от референдума във Великобритания потвърдиха най-шокиращата новина на годината – британските граждани поискаха страната им да напуснат Европейския съюз!
При оставащи само 4 района за преброяване, 17 061 744 души поискаха Обединеното кралство да напусне Европа, а 15 864 555 пожелаха страната им да остане част от европейската общност.
Референдумът няма задължителен характер, но едва ли британското правителство ще му се противопостави, макар вече да има призиви към Дейвид Камерън да си подаде оставката, да има извънредни парламентарни избори, там някоя партия да агитира за оставане в ЕС и ако спечели властта, да има моралното право да пренебрегне резултатите от референдума. Процесът по напускане обаче ще е дълъг – поне две години, тъй като предстои предоговаряне на редица режими, от които Обединеното кралство е неизменна част като член на ЕС досега.
Статистиката на Bloomberg показва, че за шокиращия резултат най-голям принос имат провинциалните райони в Англия, както и Уелс. Почти 60% от гласувалите в областите Източен и Западен Мидландс поискаха страната им да излезе от Европейския съюз. В Йоркшир процентът е почти 58 на сто, в Източна Англия – 56,5%, в Югозападна Англия – малко над 52%, в Югоизточна Англия – почти 52%. В Уелс 52,5% гласуваха да излязат от Евросъюза. В същинска Англия само в Лондон имаше подчертано преимущество на гласовете за оставане – почти 60%. Шотландия и Северна Ирландия подкрепиха позицията на британската столица – 62% от шотландците и 55,8% от северноирландците искат Обединеното кралство да остане в ЕС, но това не стигна. Политици в Шотландия и Северна Ирландия вече заговориха за отцепване от Великобритания, защото желаят да останат в Европейския съюз. Според Асен Агов тази картина я има навсякъде в Европа – хората с ниско образование не разбират световната икономика. Пред Нова телевизия той каза и, че шотландското правителство вече официално е решило, че ще има референдум на 14 септември за излизане от Великобритания!
Междувременно на пазарите тревогата не стихва, макар че изглежда, че вълната засега няма да стане по-голяма. Британският паунд загуби 9,92% от стойността си спрямо американския долар (към 8:35 часа българско време) – 1 долар се разменя за 1,3401 паунда. Еврото пък загуби 3,52% от стойността си спрямо долара – 1,0984 евро за 1 долар.