Ракетата със среден обсег РС-26 „Рубеж“, тежаща 50 тона и с потенциал да носи ядрен заряд, предизвика разгорещени дискусии в Украйна, повдигайки въпроси за нейните възможности, дали Русия може да я разположи и каква заплаха представлява. Според "Украинска правда" силите на диктатора Владимир Путин са използвали именно това оръжие с няколко бойни глави при удара по Днипро на 21 ноември: Отговорът на Путин за западните ракети: За пръв път ракета с няколко бойни глави - по Днипро (ВИДЕО).
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
New footage shows a wider view of the impacts in Dnipro this morning. pic.twitter.com/LCyAggFS8y
— NOELREPORTS 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) November 21, 2024
Какво може РС-26 "Рубеж"?
Загриженост буди настоящата липса на ефективни системи за противодействие на РС-26 "Рубеж" в Украйна. Съобщава се, че тази ракета е способна да носи или хиперзвуковото плаващо средство „Авангард“, или до четири самостоятелно насочващи се носители (MIRV).
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Не е ясно дали „Рубеж“ би могла да има конвенционална моноблокова бойна глава, макар че това изглежда много малко вероятно, пише специализираното украинско издание Defense Express.
Още: Експерти: Русия демонстрира способности за ядрен удар с атаката по Днипро (ВИДЕО)
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Вариантите пред Украйна да спре "Рубеж"
Понастоящем украинските системи Patriot са оптимизирани за прехващане на балистични ракети с малък обсег на действие като "Искандер". Въпреки това „Рубеж“, като ракета със среден обсег на действие, надхвърля основните възможности на Patriot, което налага по-усъвършенствани системи за противоракетна отбрана.
Идеалното решение би било придобиването на системата THAAD, специално проектирана за прехващане на балистични ракети със среден обсег. САЩ обаче разполагат само със 7 батареи THAAD, като една от тях вече беше разположена в защита на Израел от Иран и съюзниците му.
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
По-достъпна алтернатива би могла да бъде ракетната система "земя-въздух" SM-6, която може да противодейства на балистични ракети със среден обсег и въздушни заплахи на разстояние до 240 км. Тези ракети са съвместими със системата за вертикално изстрелване (VLS) Mk 41, което ги прави приспособими за наземно базиране.
Още: За момента Зеленски не вижда връщане на окупирани украински земи със сила (ОБЗОР - ВИДЕО)
Въпреки това продължават да съществуват логистични предизвикателства. Армията на САЩ разполага само с 8 пускови установки за ракети „Тайфун“ в две батареи, докато Корпусът на морската пехота на САЩ има едва три пускови установки, всяка от които е оборудвана с осем клетки на системата Mk 41 VLS. Освен това цената за износ на ракетата SM-6 може да достигне 40 млн. долара за бройка, което усложнява придобиването ѝ от Украйна, пише Defense Express.
Още: Унгария ще се пази с ПВО от руски отговор срещу далекобойните ракети на Украйна