Една обувка, принадлежаща на Мария Антоанета, последната кралица на Франция, която е екзекутирана по време на Френската революция, ще бъде продадена тази неделя на търг в покрайнините на Париж, съобщава Анадолската агенция.
Още: Българска делегация на погребението на папа Франциск, ето кой ще я води
Още: Тагарев: Папа Франциск е допринесъл за връщането на отвлечени деца в Украйна
Търгът, озаглавен „Кралете на Версай“, ще се проведе от аукционната къща „Osenat“ във Версай, на 40 минути западно от Париж. Обувката се оценява на между 8 000 и 10 000 евро (9 450 до 11 800 щатски долара) и е един от най-важните елементи на търга.
Обувката е изработена от козя кожа и коприна с кожена подметка и четири припокриващи се плисирани панделки. Тя измерва 22,5 сантиметра (8,8 инча) с висок ток 4,7 сантиметра (1,85 инча). Твърди се, че е в добро състояние, като единственото изключение е леко износване на коприната.
Мария Антония Йозефа Йохана, пълното име на Мария Антоанета, е родена като ерцхерцогиня на Австрия през ноември 1755 г. През май 1770 г., на 14-годишна възраст, тя се омъжва за Луи Огюст, Дофин от Франция (т.е. очевиден наследник на трона) и става Делфина от Франция. През май 1774 г. Луи Огюст се възкачва на трона, ставайки Луи XVI, крал на Франция и Навара, а Мария Антоанета негова кралица.
Още: Кримските татари пратиха Тръмп да си гледа работата
Още: "Франциск беше съвестта на света": Проф. Владимир Градев за посланията на светия отец (ВИДЕО)
Версай е кралският двор и дом и на двамата, които царуват от 1774 до 1793 г. Известна със своите щедри разходи, привързаността на Мария Антоанета към модата, бижутата и хазарта не се отразява добре на страната, която се насочва към сериозна финансови проблеми.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Христо Грозев пред ЕП: За Русия хибридната война е идеология и индустрия
Още: Един от най-големите руски складове за боеприпаси гърми жестоко, тече евакуация (ВИДЕО)
Говори се също, че е романтично развълнувана и дори се казва, че нейният все по-луксозен начин на живот е катализатор за продължаващата фискална опасност в страната. Известната й фраза „Нека ядат торта!“, Твърди се, когато й казали, че френското население, особено това на Париж, гладува поради липса на хляб.
След екзекуцията на съпруга си с гилотина на 1 януари, Мария Антоанета е екзекутирана с гилотината на „Плас де ла Конкорд“ на 16 октомври 1793 г., в разгара на Френската революция. Погребана е в некропола на френските крале в базиликата Сен Дени, северно от Париж.
Обувката е попаднала в ръцете на Мари-Емили Лешевин, близка приятелка на главната сервитьорка на кралицата, чийто съпруг също загива на гилотината. Обувката е оставена на по-късните поколения от семейство Лешевин./ БГНЕС
Още: В Украйна има 63 хиляди безследно изчезнали лица и само малка част са в плен
Още: Как и защо Путин изневиделица си хареса талибаните в Афганистан?