Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Председателят на ЕП поиска повече власт за Европейския парламент

12 септември 2017, 16:00 часа • 2227 прочитания

Борбата с климатичните промени, Brexit и безработицата – това са основните предизвикателства пред Европейския съюз според председателя на Европейския парламент Антонио Таяни. Таяни говори в пленарна зала преди утрешната реч на председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. Той ще говори в 10:00 часа сутринта българско време.

От гледна точка на Таяни укрепването на Европейския съюз зависи изключително от правомощията на Европейския парламент. Той настоя ЕП да може да предлага законодателни текстове директно, а не както е в момента – всяка инициатива за изготвяне на законодателство задължително трябва да премине през Европейската комисия, която да я оформи юридически и да я предостави на Европейския парламент.

"Европа трябва да бъде променена в определени области, но преди всичко трябва да вървим напред", заяви Таяни, цитиран от EurActiv. Той видя като области, в които има напредък, военният сектор, както и фактът, че в ЕС роумингът беше уеднаквен.

В своите думи Таяни не засегна скорошния скандал с Юнкер, при който председателят на ЕК определи като абсурдно поведението на евродепутатите при изслушването на доклада за европредседателството на Малта. Причината – едва 30-тина депутати от 751 бяха в залата.

Речта на Таяни беше предхождана от обръщения на лидерите на две от големите политически групи в ЕП. Председателят на социалистите (ПЕС) Сергей Станишев поиска от Юнкер да изпълни обещанието си за социална Европа на най-високо ниво, дадено през 2014 година. Почти в края на мандата на г-н Юнкер ние очакваме предложение как да стане това, казва Станишев в специално писмо и предупреждава, че времето изтича – затова е и необходимо ЕК да изготви и представи конкретен план. Станишев настоява, че Юнкер трябва да се захване с това, а не да говори за "Европа на различни скорости". Припомняме, че в началото на пролетта на тази година Юнкер представи т.нар. бяла книга с петте варианта за развитие на Европа след Brexit, като един от тях е "да правим повече заедно" т.е. да се върви към федерация.

Същевременно лидерът на АЛДЕ Ги Верховщад коментира, че сега е редно да се обърне внимание на постигнатото в ЕС година след Brexit. Еманюел Макрон спечели във Франция и това е примерът, че ЕС успешно се бори с популизма, смята бившият белгийски премиер. Той каза и, че през последните две години Юнкер и ЕК са били твърде заети с кризисен мениджмънт и е редно от 2018 година да започнат истински реформи на ЕС, които да бъдат извършени в срок от 2-3 години.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес