Германският президент Франк Валтер Щайнмайер освободи министрите на правосъдието, финансите и образованието от Свободната демократическа партия. Това е последното действие от разразилата се правителствена криза в страната, породена от оттеглянето на либералната СДП от управляващата коалиция.
Още: Зеленски: Никога няма да признаем окупираните територии за част от Русия
Още: Земетресение от 5,1 разтърси остров Лесбос, вторичните трусове продължават
Министърът на транспорта Фолкер Висинг, който също е от Свободните демократи, каза, че след разговори с Шолц е решил да остане на поста си и вместо това да напусне партията. Шолц го помоли да добави към ресора си и министерството на правосъдието.
Още: Канцлерът на Германия Олаф Шолц поиска вот на доверие
Щайнмайер също така назначи Йорг Кукис, икономически съветник на Шолц, за министър на финансите. Министърът на земеделието Джем Йоздемир от Зелените се съгласи да поеме министерството на научните изследвания.
Още: С патерици, но на щурм: Ранени руски войници са хвърляни напред в Украйна (ВИДЕО)
Още: Сигнал за Тръмп: Катастрофираш, ако прибързаш с преговори с Путин за Украйна
На фона на кризата германският канцлер Шолц отмени пътуването си до конференцията на ООН за климата в Баку в началото на следващата седмица. Политическата криза в Германия започна на 6 ноември, когато Шолц реши да уволни финансовия министър. След уволнението на Кристиан Линднер и оттеглянето на министри от неговата Свободна демократическа партия от правителството, кабинетът на Шолц загуби подкрепата на мнозинството в парламента.
Още: Германският президент готов да свика нови избори
Още: Децата във Великобритания избраха своя дума на годината, коя е тя
Още: Голям пожар в Грозни, тази нощ много дронове в Ростовска област (ВИДЕО)
Шолц обяви късно в сряда, че ще поиска вот на доверие на 15 януари, което според него може да доведе до предсрочни избори, може би още през март. Гласуването иначе трябваше да се проведе следващия септември. След като уволни финансовия си министър, канцлерът обвини Линднер, че е нарушил доверието му и публично е призовал за фундаментално различна икономическа политика, включително това, което Шолц каза, че ще бъде намаляване на данъците за милиарди за няколко най-добре печелещи, като в същото време ще намали пенсиите на всички пенсионери. „Това не е прилично“, каза Шолц.
Канцлерът се надява, че неговото правителство на малцинството — левите социалдемократи на Шолц с оставащия коалиционен партньор, природозащитниците Зелени — ще получи подкрепата на християндемократите на Мерц в парламента през следващите седмици, за да приеме важно законодателство и да запуши дупката от милиарди евро в бюджета за 2025 г.
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Още: Трус в Германия: Шолц е на ръба като канцлер
В четвъртък обаче Мерц категорично отхвърли плана на Шолц да изчака провеждането на вот на доверие до януари. „Коалицията вече няма мнозинство в германския Бундестаг и затова призоваваме канцлера... незабавно да призове вот на доверие или най-късно до началото на следващата седмица“, каза Мерц.
Политически анализатори смятат, че събитията в Германия могат да доведат до смяна на властта в ЕС. Заради отслабената Германия е вероятно властта в Европейския съюз да се прехвърли към източноевропейските държави, смятат политически анализатори, цитирани от Nexta.