Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Прага става център на космическата индустрия на ЕС

21 юни 2021, 07:30 часа • 5521 прочитания

Европейският съюз иска да бъде наравно със САЩ, Китай и Русия в изследването на космоса и възнамерява да инвестира 14,6 милиарда евро в тази област за седем години. EUSPA, новата космическа агенция на ЕС, ще бъде със седалище в Прага, съобщава "Дойче Веле".

GSA (ЕКА), агенцията на ЕС, занимаваща се със сателитната навигационна система GNSS, която по-рано управляваше проектите „Галилео“ и EGNOS, се превръща в EUSPA (Агенция на ЕС за космически програми), новата Агенция за космически програми на ЕС. А мястото, откъдето скоро ще се управляват европейски космически проекти, ще бъде столицата на Чешката република, Прага.

EUSPA ще работи в тясно сътрудничество с ESA

Създаването на EUSPA беше одобрено от Европейския парламент през май 2021 г. Очаква се агенцията да наеме до 700 служители през следващите години. Те ще се занимават основно с навигационните системи „Галилео“ и EGNOS, както и със системата „Коперник“ за наблюдение на земната повърхност, системата за сателитно кодиране GOVSATCOM и системите на ЕС за наблюдение на орбитата и космоса в непосредствена близост до Земята.

„С основание можем да наречем това, което се създава в Прага, аналог на американската НАСА за ЕС“, каза Карел Добеш, който представлява чешкото правителство в GSA от 2006 г. "EUSPA ще работи в тясно сътрудничество с Европейската космическа агенция (ESA) в Париж", добави той. "По този начин ESA ще продължи да търси и разработва технически решения. Но освен това ще се нуждае и от някой друг, който ще да реализира тези програми."

След три години дискусии и тежка дипломатическа борба Европейската комисия успя да обедини всички космически програми на ЕС под един покрив. „Новоучредената EUSPA ще отговаря за всички космически проекти на ЕС“, обяснява Добеш.

Трета страна в космоса

Родриго да Коща, директор на новата агенция на ЕС, оценява ситуацията по подобаващ начин: „EUSPA ще играе ключова роля в изпълнението на космическите програми на ЕС и изпълнението на амбициите на ЕС в тази област. Само планираният брой служители на новата агенция показва колко големи са предстоящите промени", каза португалецът.

Персонал за работа в EUSPA в Прага сега се търси в целия ЕС. „Очакваме нашата столица да се превърне в център на космическата индустрия в ЕС“, подчерта представителят на чешкото правителство Карел Добеш.

Чехия има добри предпоставки да се превърне в новия щаб на европейската космонавтика: след Съединените щати и Съветския съюз Чехословакия, която включваше Чехия от 1918 до 1992 г., беше третата страна в света, изпратила свой гражданин в космоса. Това беше военния пилот Владимир Ремек, който летя през 1978 г. заедно с Алексей Губарев на съветския космически кораб "Союз-28". Ремек, евродепутат от 2004 до 2013 г., лично се застъпи за установяване на GSA в Прага.

60 компании в космическата индустрия

Също през 1978 г. Чехословакия построи свой собствен изкуствен спътник Magion 1 и го пусна в орбита. През 2019 г. беше изстрелян последният чешки спътник до момента, Lucky-7. Въз основа на това е логично чешките власти непрекъснато да увеличават вноските си в ЕКА от присъединяването на страната към ЕС през 2004 г., достигайки 50 милиона евро годишно през 2021 година.

Чешките компании също са все по-ангажирани в европейската космическа индустрия, в която в момента работят четвърт милион души в целия Европейски съюз. В момента в страната работят над 60 компании, които се занимават с производството на продукти за космически полети. Например в Клатови в Западна Бохемия ATC Space произвежда важни компоненти за европейската ракета Ariane.

Космическото пространство и Силициевата долина на Европа

„Разполагането на EUSPA в Прага би било невъзможно без успеха на чешките компании и университети в космическата индустрия“, казва заместник-министърът на транспорта на Чешката република Ян Зехтер, който ръководи космическите въпроси в правителството на страната.

Зехтер вярва, че в неговата страна ще се появи и европейска космическа Силициева долина: „В крайна сметка целта е да се приложат резултатите от космическите изследвания на ЕС на практика, например в навигацията, наблюдението на Земята и използването на данни в селското стопанство или в битката срещу корояди, унищожаващи горите", каза той.

Чешката държава трябва да направи всичко възможно, за да помогне в това, обясни заместник-министърът на транспорта. Например, според него е време да се създаде чешки аналог на Германския център за аерокосмически изследвания (DLR).

Липса на подкрепа за "трудовите мигранти"

Междувременно EUSPA вече започва да носи полза на Чешката република. В края на май транспортните министри на страните членки на ЕС определиха местоположението на нови суперкомпютри, които освен всичко друго ще трябва да участват в обработката на данни от космическата програма на ЕС. Един от тях ще бъде инсталиран в Техническия университет в Острава.

Въпреки това, властите в Прага до момента проявяват пренебрежително отношение към EUSPA. Новата агенция ще се нуждае от нова сграда за своите служители и училища на английски език за техните деца, както и от помощ при намирането на жилище.

„Ние като граждани на Прага нямаме нищо общо с това, това е работа на чешката държава“, каза Вит Хофман, представител на столичната градска администрация.

Според Карел Добеш Прага е интересна за търсещи работа от други страни от ЕС в много отношения, например поради преобладаващата сигурност в града, разнообразните културни събития и високото качество на живот. В същото време чешките власти все още правят твърде малко за висококвалифицираните работници мигранти, които искат да живеят и работят в столицата на страната.

„Досега няма чешка институция, която да улеснява чужденците да започнат да работят тук“, оплака се Добеш.

Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес