Повече от 92% от населението на Турция е изложено на замърсен според стандартите на Световната здравна организация (СЗО) въздух, като рутинни проверки на качеството на въздуха се извършват рядко в цялата страна, показва доклад, изготвен от платформата „Право на чист въздух“, съобщава "Хюриет дейли нюз".
Още: "Не забравяйте Сирия": 8 години от убийството на руския посланик в Анкара (ВИДЕО 18+)
Още: Путин за Сирия: Всички в региона имат интерес нашите военни бази да останат
Изследването
В изследването се твърди, че властите в окръзите Истанбул, Анкара и Измир не извършват подходяща и рутинна оценка на праховите частици PM10 (лат. букви) и канцерогенните PM2.5, които допринасят за замърсяването на въздуха.
Още: Концентрацията на метан расте по-бързо от другите парникови газове
Мониторинг
Макар че в Турция има инфраструктура за мониторинг на качеството на въздуха, тя не се използва ефективно в този смисъл, посочи координаторът на платформата Дениз Гюмюшел в изказването си на пресконференцията за представяне на доклада, допълва БТА.
Още: Новата власт в Сирия със знак, че ще попари амбициите на САЩ - Турция е доволна (ВИДЕО)
Още: Израел подпали най-важното пристанище на хутите и за първи път удари столицата на Йемен (ВИДЕО)
Граница
Националната законодателна граница за замърсяване на въздуха е определена на максимум 40 микрограма на кубичен метър. Нивата на замърсяване на въздуха в Истанбул и Анкара се доближават до тази граница, докато в Измир те надвишават стандарта.
Още: Климат и кафе: Кои сортове за застрашени от изчезване? (КАРТА)
Още: Фидан към Тръмп: Падането на Асад не е превземане на Сирия от страна на Турция
Още: Турска медия: За да се спаси от куршума, Асад предал на Израел военните тайни на Сирия
Смъртност
Според доклада първите 10 окръга в страната с най-високи стойности на PM2.5 са и тези с най-голям процент смъртност, свързана със замърсяването на въздуха. Съответно югоизточният окръг Хаккяри се очертава като областта с най-високи нива на замърсяване на въздуха и произтичаща от това смъртност, изпреварвайки окръг Батман, който заемаше първото място предишната година.
Според проф. Чигдем Чаглаян, специалист по обществено здраве, през 2022 г. е можело да бъдат избегнати общо 68 440 смъртни случая, ако средните нива на PM2.5 във всички турски окръзи са били понижени до препоръчаната от СЗО стойност от 5 микрограма на кубичен метър.
Още: Още по-строго: Иранските депутати поискаха промени в закона за хиджаба
„Замърсяването на въздуха е фактор, допринасящ за 14,2% от всички смъртни случаи сред хората над 30-годишна възраст през 2022 г., като се изключат смъртните случаи от злополуки, наранявания и COVID-19“, посочва тя.
Още: Папа Франциск: Земята е болна, да се помолим за нея (ВИДЕО)
Според проф. Гамзе Варол едно от най-забележителните разкрития в доклада е и връзката между замърсяването на въздуха и рака на гърдата. Изследвания, проведени в САЩ, установиха, че хората, които живеят в райони с по-висока експозиция на PM2.5, имат 8 процента по-висока честота на рак на гърдата, посочи Варол.
Туризмът в Албания е заплаха за речните води