В нарушение на разпоредбите на Конвенцията за статута на бежанците от 1951 г., вместо да установят конструктивно сътрудничество, полските, литовските и латвийските власти използват тактиката на насилствено депортиране на лица, задържани на тяхна територия, в Беларус.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Има неоспорими аудио и видео доказателства за множество случаи на насилие срещу тези лица, включително срещу деца и жени, пишат в прессъобщение от посолството на Беларус.
В него са приложени и снимки и видеоматериеали, които целят да докажат тезата на властите в Беларус.
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Предвид пълното бездействие на ЕС и настъпването на студеното време президентът на Беларус взе решение да се погрижи на децата и жените, като им осигури безопасни условия на територията на Беларус. Информацията за предоставяне на помощ на мигранти на беларуско-полската граница е приложена към прессъобщението.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Беларус беше и остава отговорен и надежден партньор в борбата срещу незаконната миграция и в защитата на границите, като продължава да спазва международните си задължения. Така например през януари-август 2021 г. са задържани над 600 души за нарушаване на законодателството за държавната граница, 130 чужденци са задържани за нарушаване на законодателството за правния статут. 12 канала на нелегална транзитна миграция към ЕС бяха потиснати (което е 6,5 пъти повече спрямо 2020 г.), задържани са 15 организатори и съучастници, образувани са 14 наказателни дела.
Беларус не крие нищо, защото не нарушава международните си задължения. Всъщност Беларус предостави на международните агенции достъпа до мигранти на границата и продължава да си сътрудничи с Службата на Върховния комисар на ООН за бежанците, Международната организация по миграция и Беларуското дружество на Червения кръст, за да оказва помощ на хората в уязвима ситуация.
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)
Още: Петролният разлив в Керченския пролив е вече 54 километра (ВИДЕО)
На този фон Полша и Литва, за които се твърди, че защитават европейската сигурност, демонстрират пълна секретност от всякакъв национален мониторинг и международен ангажимент, докато и двете са въвели извънредно положение, за да оправдаят жестокото и почти нечовешко отношение към търсещите убежище.
Тази политика нарушава принципите на международното право.
Беларус е готов да работи с всички международни партньори и да остави настрана политическите различия, за да предотврати миграционната криза в нашия регион от спираловидно надолу и да спаси човешки животи.
Беларус никога не е бил източник на нестабилност. Въпреки това, поради определени обстоятелства извън нашия контрол, Беларус напоследък се сблъска с увеличаване на потока от мигранти от засегнатите от конфликт страни, насочени към към Европейския съюз. Този транзитен маршрут не е нито нещо ново, нито уникален, но със сигурност е значително по-нисък по мащаб от мигрантските потоци, пред които са изправени например Гърция и Италия.
Транзитът е бил и преди, но с общи усилия Беларус и съседните ни страни успяха да осигурят общи интереси в областта на регионалната сигурност и охраната на границите. Ситуацията се промени, когато ЕС отказа да се ангажира конструктивно с Беларус.
По-специално ЕС замрази финансирането си за проект за международна техническа помощ за изграждане на центрове за задържане на нелегални мигранти в Беларус, както е предвидено в Споразумението за реадмисия и Декларацията за партньорство за мобилност.
От април 2021 г. Беларус многократно се обръща към Европейската комисия с предложение за провеждане на консултации за сътрудничество в областта на борбата с незаконната миграция. За съжаление ЕС последователно отхвърля такъв диалог и политизира въпроса, пишат още от посолството.