Постоянните представители на ЕС се съгласиха с предварителното предложение на Европейската комисия за използването на доходите от замразени руски активи. Това съобщиха от белгийското председателство на Съвета на ЕС.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
По-рано този месец белгийският вицепремиер и министър на финансите Винсент ван Петегем каза, че Европейският съюз е започнал техническа работа по прилагането на предложението, направено от Европейската комисия в края на миналата година, за използване на приходите от замразените суверенни активи на Русия в интерес на Украйна.
„Посланиците на ЕС току-що постигнаха принципно съгласие относно предложение за използване на неочаквани печалби, свързани с обездвижени активи, за подпомагане на възстановяването на Украйна“, каза белгийското председателство в социалната мрежа X.
Преди дни европейският външен министър Жозеп Борел оповести, че държавите-членки на ЕС са постигнали политическо споразумение замразените руски активи да бъдат на разположение на Украйна - за помощ и възстановяване. Става въпрос обаче не за даване на всичко замразено: "Мисля, че мога да кажа, че имаме политическо споразумение", заяви тогава Борел.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Колко руски пари отиват за Украйна?
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Според различни оценки, на Запад са замразени около 300 млрд. евро руски активи, след като издирваният от Международния наказателен съд в Хага за систематично отвличане на украински деца руски диктатор Владимир Путин подпали войната в Украйна. 200 млрд. евро се счита, че са на територията и под юрисдикцията на ЕС.
Идеята замразени руски активи да се ползват в помощ за Украйна циркулира отдавна, като САЩ са по-агресивни - вече има сондажи да се дават не просто печалбите от тези активи, а самите активи: Белият дом подкрепи закон за конфискацията на руски активи в полза на Украйна В Европа обаче няма съгласие за такава драстична стъпка - заради предупреждения (например от ЕЦБ), че така може да се разруши доверието в западни валути (специално еврото) и да има оттегляне на инвестиции от държави, които се опасяват, че в бъдеще и на тях може да им се случи същото като на Русия.
От руска страна вече заплашиха, че ако руски активи бъдат конфискувани, ще има конфискация на западни активи в Русия. Миналата седмица РИА Новости съобщи, че преките инвестиции на Европейския съюз, страните от Г-7, Австралия и Швейцария в руската икономика в края на 2022 г. възлизат на 288 милиарда долара и те могат да бъдат конфискувани от Москва.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Украйна: Замразените руски активи няма да ни стигнат за пълното възстановяване