Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Полупремиер, полукмет: Кошмарният старт на новия френски министър-председател Франсоа Байру

18 декември 2024, 18:00 часа • 794 прочитания

По време на първата си реч като министър-председател на Франция миналия петък Франсоа Байру определи предизвикателството пред себе си като „хималайско“. След няколко дни на новата си работа 73-годишният центрист не е направил почти нищо, за да докаже, че ще успее да изкачи планината. Първите няколко дни на Байру в Матиньон - резиденцията на френския премиер - бяха помрачени от спорове относно настояването му да запази страничната си работа като кмет на По, малък град в Югозападна Франция, и справянето му с кризата, последвала опустошителния циклон във френската отвъдморска територия Майот. Заради бедствието на острова, намиращ се между Северен Мадагаскар и Северен Мозамбик в Индийския океан, бе обявен траур във Франция.

Още: Заради бедствието на Майот: Макрон обявява национален траур (ВИДЕО)

Още по-важно е, че Байру досега не е успял да разшири своята тясна подкрепа в разпокъсания парламент - нещо, което ще трябва да постигне, за да избегне съдбата на своя предшественик Мишел Барние, чието правителство на малцинството беше свалено с вот на недоверие, подкрепен от почти всички опозиционни партии.

Снимка: Getty Images

Премиер на половин работен ден, кмет на половин работен ден

Най-очевидният гаф на Байру дойде в понеделник вечерта, когато той се качи на официалния правителствен самолет, за да присъства на заседание на градския съвет в По. Лидерът на центристите заяви, че иска да остане кмет на града с население от 77 000 души, докато е министър-председател.

Още: Франция ще дава още далекобойни ракети SCALP на Украйна, Песков се зарадва на думи на Тръмп (ВИДЕО)

Но шокът беше моментът на пътуването. Яел Браун-Пиве, председател на Националното събрание на Франция и член на същата "промакронска" коалиция като Байру, заяви, че „би предпочела министър-председателят да лети до Мамудзу, вместо до По". Мамудзу е столицата на Майот, където местните власти се опасяват, че стотици, а може би и хиляди хора са загинали. „При подобни обстоятелства трябва да сме мобилизирани на 100 процента за управление на кризи“, добави Браун-Пиве.

По-важният въпрос: къде е подкрепата в парламента?

Въпреки че споровете за Майот вероятно ще отшумят, това, което е по-притеснително за Байру, са неуспешните му разговори с други политически сили.

Още: Френската военна помощ пристигна на остров Майот, където загинаха поне хиляда души

Неговият предшественик Барние беше подкрепян от тесен кръг центристки и консервативни депутати и се надяваше да получи мълчалива подкрепа от крайнодесния "Национален сбор" на Марин льо Пен, за да остане на власт. Но Льо Пен се оказа ненадежден партньор, тъй като се отказа от Барние, въпреки че си беше осигурила отстъпки. Това доведе до призиви към новата администрация да не разчита на крайната десница.

Снимка: Getty Images

Байру се нуждае от гаранции отляво. Лявоцентристката Социалистическа партия изрази готовност да играе заедно с него, като не гласува предложенията за вот на недоверие в замяна на определени отстъпки. Но ръководството на партията излезе неубедително от среща с новия министър-председател по-рано тази седмица. Лидерът на социалистите Оливие Форе заяви, че Байру не е дал „ясни индикации за това как възнамерява да управлява“ и предупреди, че „ако няма промяна от правителството на Барние, ние ще го свалим по същия начин“.

Още: Зад кулисите на срещата Тръмп-Зеленски-Макрон: Мирът в Украйна и промяната на Путин

И докато Байру се бори да си осигури подкрепата на левицата, той рискува да загуби решаващата помощ от десницата. Консервативната партия Републиканците, която играеше ключова роля в администрацията на Барние, обсъжда дали да се присъедини към новото правителство.

Бруно Ретайо от формацията, чиито твърдолинейни възгледи за имиграцията го направиха една от най-открояващите се фигури в предишната администрация, заяви, че иска да остане на поста министър на вътрешните работи, но че „към този момент не са изпълнени условията“ за това. Ретайо иска да продължи да се бори с имиграцията - както легалната, така и нелегалната - и преди се застъпваше за ново законодателство в тази област. Само че позициите му го направиха страшилище за левицата, която предупреди, че всеки нов законопроект за имиграцията ще ги накара да гласуват вот на недоверие.

Още: На срещата на върха: Лидерите на ЕС обсъждат изпращането на миротворци в Украйна?

Снимка: Getty Images

Байру е подложен на все по-голям натиск да състави своето правителство през следващите дни, за което ще трябва внимателно да балансира между противоречивите интереси, анализира ситуацията Politico.

Още: Макрон свика междупартийни разговори за съставяне на правителство

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес