Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Полският президент заплаши "Газпром" със съд

27 април 2022, 16:44 часа • 4591 | прочитания

Полските компании ще използват правните си възможности, за да търсят компенсации за прекъсването на доставките на руски газ, заяви полският президент Анджей Дуда на среща с чешкия си колега Милош Земан в Прага, съобщи РИА Новости.

Още: Зеленски: Руската делегация в Истанбул е бутафорна. Захарова: Ти си бутафорен

Още: Зеленски назначи за посланик в Турция освободен от руски плен кримски татарин

"Разбира се, полските фирми, сключили договори с Русия за доставка на газ, които в момента де факто се нарушават от Русия, ще предприемат съответните правни стъпки", обясни полският лидер.

Дуда допълни, че е уверен, че полските компании ще бъдат компенсирани "за нарушаването на договорните условия" от руската страна.

ОЩЕ: Варшава: Полша ще се справи и без руския газ 

Още: Великобритания и Германия ще правят заедно нова ракета

Още: Украйна в Истанбул ще обсъжда само 30-дневно примирие. Тръмп: Защо Путин да идва, ако аз не съм там

"Газпром" спря доставките на газ за българския "Булгаргаз" и полския PGNiG от 27 април заради отказа на двете държави да плащат в рубли. Известно е, че Полша купува от Русия около 9 милиарда кубически метра газ годишно, което е малко по-малко от половината от общото ѝ потребление.

Както съобщи Bloomberg, позовавайки се на свой източник, пожелал анонимност, около десет европейски купувачи на руски газ вече са открили сметки в „Газпромбанк“ според изискванията на руския президент Путин, а четирима от тях са платили за горивото в рубли.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес