Варшава залага на "диалог", за да разреши свадата си с ЕС по последните реформи, денонсирани от Брюксел като нарушаващи върховенството на закона, каза в понеделник новият външен министър на Полша Яцек Чапутович.
Още: Черна гора екстрадира криптопредприемач в САЩ
Европейската комисия миналия месец стартира безпрецедентно съдебно производство срещу полските промени, които според Брюксел поставят съдилищата под контрола на дясното правителство и заплашват демокрацията.
Но Варшава настоява, че са необходими реформи, за да се преосмисли системата, все още обитавана от духа на комунистическата епоха.
"Ще разчитаме на диалог за решаването на този проблем", каза Чапутович в българската столица София по време на първото си официално посещение в чужбина, откакто беше назначен миналата седмица.
Още: Над 150 000 са мигрантите, дошли във Великобритания през Ламанша от 2018 г. до сега
Още: Арестуваният руски танкер във Финландия имал шпионска апаратура
"Бих искал да подчертая, че очакваме намесата на Европейския съд , който е институцията, която според закона на ЕС отговаря за такива въпроси", добави той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Турция разреши на съпартийците на Йоджалан да го видят в затвора
Още: Роберт Фицо: Словакия ще обмисли реципрочни мерки, ако Украйна спре транзита на руски газ
Пътуването на Чапутович в България - новият титуляр на шестмесечното ротационно председателство на блока - идва след сериозно преструктуриране на правителството, което се вижда като ясен сигнал, че Варшава иска да промени тона на дискусията си с ЕС.
Никога преди не е била използвана срещу държава-членка на ЕС процедурата по член 7, която може евентуално да доведе до "ядрената възможност" за суспендирането на правото на глас на дадена страна в блока.
Това, обаче, е малко вероятно да се случи, тъй като съюзникът на Полша Унгария обеща да наложи вето на мярката.
Още: Франция остро осъди ударите на хусите срещу Израел
Още: Украйна получи първата пратка американски втечнен природен газ
ЕС даде на Варшава три месеца да поправи ситуацията, заявявайки, че може да оттегли мерките, ако това стане.
На 27 февруари държавите-членки ще проведат първата си министерска среща с Полша, откакто ЕС започна процедурата миналия месец.
"България, като председател на Съвета на ЕС, ще положи всички усилия, за да продължи диалога в съответствие с плана, който сте начертали - да представите позицията си и да се опитате да обедините позициите, за да намерите решение на тази наистина неприятна ситуация", каза външният министър Екатерина Захариева след разговори с Чапутович.
По-късно тази седмица Чапутович ще посети германия и също така е поискал среща със заместник-председателя на ЕК Франс Тимерманс. В понеделник Тимерманс каза, че очаква "случаят на Комисията да бъде представен на Съвета" по време на срещата през следващия месец.
"Полша също ще представи случая си, предполагам", каза той пред журналисти в Брюксел.