Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Полша възстановява доброволческите войски за териториална отбрана

26 октомври 2016, 09:59 часа • 1536 прочитания

Министерският съвет на Полша прие проектозакон за създаване на териториални войски за отбрана (ВТО) - доброволни формирования, които да станат нов пети род войски в страната.

„Действащата система за управление при кризи и гражданска защита се нуждаят от подкрепата на въоръжени сили, тъй като те не са в състояние да мобилизират необходимите човешки ресурси”, мотивира се полският кабинет. ВТО ще подготвя във всеки регион по няколкостотин въоръжени по съответния начин и обучени войници доброволци.

Според плановете на Министерството на отбраната на Полша, в следващите две години в страната ще бъдат създадени 17 бригади на новите сили с по 1500 - 2500 доброволци във всяка. Те ще бъдат разположени във всички административни области на страната, а в най-голямата – Мазовецко воеводство - ще има две формирования.

Очаква се в рамките между една и две години новата полска национална гвардия да се състои от 40-45 хил. души. Символ на бойците от ВТО ще стане изправен и озъбен вълк, предаде БГНЕС.

Очаква се ВТО да работят по общи военни задачи в тясно сътрудничество с армията и да съдействат при провеждане на антитерористични операции, както и в случай на кризи от всякакъв род.

Особено се подчертава, че те ще имат роля в борбата срещу т.нар „невоенни заплахи” (известни и като „хибридна война”, бел.ред.) В тази ситуация ВТО може ефективно да се бори с тях чрез провеждане на информационни и образователни акции.

ВТО са един от приоритетите на сегашното ръководство на Министерството на отбраната на Полша и се предвижда финансова подкрепа на структурата с 3,6 милиарда злоти (над 0,83 милиарда евро) до 2019 г.

Полската армия е една от най-активно реформираните и подсилваните в Източна Европа, а според анализатори силите за териториална отбрана се създават преди всичко, за да се отговори на засилената мощ на Русия.

Законопроектът влиза в парламента и трябва да бъде одобрен от двете камари - Сейма и Сената. Кабинетът се надява, че новите правила ще влязат в сила от първия ден на 2017 година.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес