Полското правителство реши да провери дали има основания за "започване на процедурите по член 4 от Северноатлантическия пакт", съобщи правителственият говорител Пьотр Мюлер във вторник вечерта. Повод за това стана падналите ракети на територията на Полша, в резултат на която загинаха двама души.
Още: Путин посрещна словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.12.24 - Ако Русия победи, САЩ ще плащат многократно повече
Какво означава активирането на член 4 от договора на НАТО?
В член 4 е записано: "Страните по Договора ще се консултират съвместно всеки път, когато по мнение на някоя от тях е възникнала заплаха за териториалната цялост, политическата независимост или сигурността на която и да е от тях". Задействането му означава започване на консултации на държавите-членки относно заплахите и начините за противодействието им.
Както НАТО подчертава на своя уебсайт, всички решения в Алианса се вземат с консенсус, след обсъждане и консултация. "Това позволява на съюзниците да обменят мнения и информация и да обсъждат въпроси, преди да постигнат споразумение и да предприемат действия", посочват от Алианса.
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
Дискусията се провежда в Северноатлантическия съвет - най-висшият представителен орган - състоящ се от представители на всички страни членки. Северноатлантическият съвет (NAC) упражнява политическа власт и взема решения. По-рано тази вечер генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг свика спешна среща на НАТО, която ще се проведе утре.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
В историята на Северноатлантическия пакт, създаден през 1949 г., член 4 досега е използван седем пъти. За последно това се случи на 24 февруари с началото на руската инвазия в Украйна, когато именно Полша и балтийските държави поискаха активирането му. През 2014 година отново Варшава поиска задействането му заради анексирането на Крим от Русия. Турция също се е възползвала, няколко пъти - заради войната в Ирак, както и заради конфликта в Сирия.
Следете развитието на войната в Украйна тук