Според трима високопоставени служители, информирани за дискусиите след последната заплаха от страна на Москва, американските и европейските официални лица смятат, че Владимир Путин не възнамерява скоро да разположи ядрени оръжия в Беларус.
Още: Путин посрещна словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.12.24 - Ако Русия победи, САЩ ще плащат многократно повече
В събота Путин обяви, че планира да изпрати оръжия през границата, за да бъдат съхранени в строящо се съоръжение, което ще бъде готово през юли. Ако това се случи, за първи път от 90-те години на миналия век ядрените оръжия на Русия ще бъдат извън територията на страната. Путин не посочи конкретен срок, но западни служители заявиха, че нямат доказателства, които да сочат, че той планира мисии в близко бъдеще.
"Признаците сочат, че руският президент е отправил заплахата, за да се опита да сплаши украинците и да отвлече вниманието от загубите на Кремъл на бойното поле", заявиха служителите, цитирани от "Политико".
Длъжностни лица от двете страни на Атлантическия океан, които говориха при условие за анонимност, заявиха, че не са видели никакви признаци - като сателитни снимки или друга информация - че Русия напредва с непосредствен план за разработване на ядрени оръжия.
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
Говорителят на Съвета за национална сигурност Джон Кърби направи подобни коментари пред репортери в понеделник. "Не сме виждали никакво движение на тактически ядрени оръжия или нещо подобно след това изявление и със сигурност не сме виждали никакви признаци, че г-н Путин е взел някакво решение за използване на оръжия за масово унищожение, да не говорим за ядрени оръжия на територията на Украйна", каза той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Оценките и коментарите на американски и европейски официални лица изглежда омаловажават изявленията на Путин, въпреки че преди това са предупреждавали за възможно използване на ядрени оръжия от руския президент.
Беларус е сред най-близките съюзници на Русия и подкрепя руското нахлуване в Украйна. Лидерите на двете държави и преди са говорили за разполагане на модерни оръжия, включително ядрени, в Беларус.
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Бахмут/Getty Images
Отвличане на вниманието за Бахмут
Последните коментари на руския президент идват в момент, когато двете страни се борят за контрол над град Бахмут. През последните седмици и двете загубиха значителен брой войници и боеприпаси.
Заплахите на Путин за изпращане на ядрени оръжия в Беларус "имат за цел да отвлекат вниманието от неуспехите на Русия на бойното поле", каза служителят.
Съветник на украинското министерство на отбраната заяви, че разузнавателните служби на страната следят отблизо действията на Москва, но заяви, че украинските войски ще продължат да съсредоточават усилията си върху противодействието на руските сили в източната част на страната.
Русия твърди, че превземането на Бахмут ще проправи пътя за пълен контрол над останалата част от стратегическия индустриален регион Донбас, граничещ с Русия, който е една от основните цели на инвазията. Украйна твърди, че Бахмут има ограничена стратегическа стойност, но въпреки това оказва ожесточена съпротива. Не всички в Украйна са убедени, че защитата на Бахмут може да продължи безкрайно.
Битката за Бахмут започна преди около седем месеца, но през последните седмици руските настъпления от три страни оставиха на защитниците само един изход на запад. Евентуално руско поражение в региона би имало сериозни последици за духа на двете армии, като битката за контрол над града - най-дългата и най-смъртоносната в Европа след Втората световна война - придобива голямо символично значение, съизмеримо с големия брой жертви, които дават и двете страни. Британското министерство на отбраната обаче предупреди, че все още съществува заплаха от обкръжаване на украинските сили от руснаците. Нещо повече, в последната си оценка на хода на военните действия то подчерта, че през последните дни руснаците са постигнали успехи в други части на фронта, по-на север и на юг от Бахамут.
Постоянните заплахи на Путин
През изминалата година Путин няколко пъти заплаши да използва ядрено оръжие. В реч през септември той заяви, че НАТО и Западът се занимават с "ядрен шантаж".
"На тези, които си позволяват да правят подобни изявления по адрес на Русия, бих искал да напомня, че нашата страна също притежава различни средства за унищожение", каза той. "И ако териториалната цялост на нашата страна бъде застрашена, ние със сигурност ще използваме всички средства, с които разполагаме, за да защитим Русия и нашия народ. Това не е блъф."
Оттогава насам предупрежденията за евентуално използване на ядрено оръжие от страна на Русия затихнаха, а опасенията на западните служители относно заплахите на Москва също се разсеяха. Един от европейските служители заяви тогава, че "това е поредната тактика за сплашване от страна на Путин".
Още: Украинският Генщаб: Руската армия отново използва химическо оръжие