Въоръжените сили на Република България не участват в мисии и операции на територията на Молдова. Това категорично изявление е направено писмено на 22 януари от министъра на отбраната Атанас Запрянов, който отговаря на парламентарен въпрос, зададен му от депутата от „Възраждане“ Стоян Таслаков. В същия ден народният представител стана председател на Комисията по политиките за българите извън страната в 51-вото Народно събрание.
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
Таслаков задава въпрос към министъра на 16 януари, като пише, че е получил информация за изпратени български военнослужещи в чужбина – както в страни от ЕС и НАТО, така и в държави, които не членуват в съюзите. „В тази връзка моля да ми отговорите в кои държави и колко на брой има изпратени военнослужещи от българските въоръжени сили, в частност има ли изпратени в Република Молдова? С какъв профил са и каква е целта на тяхното изпращане?“, пита Таслаков.
Още: Ротация на българския контингент в многонационалната бойна група на НАТО в България
Снимка: Министерство на отбраната
Молдова е типичният пример за сблъсък между опитите на Русия да запази влиянието си чрез свои прокси сили като олигарха Илан Шор и губернатора на Гагаузия Евгения Гуцул, и желанието на мнозинството от гражданите да поеме пълноценно по пътя към евроинтеграцията. През есента на миналата година там се проведе референдум дали в Конституцията да бъде вписано присъединяването към ЕС като основна цел, и той мина на косъм със "за". Проевропейският президент Мая Санду пък запази поста си след вота въпреки доказаното купуване на гласове от страна на Москва за проруския кандидат: Референдумът за ЕС в Молдова: Путин се скъса да купува гласове, но го биха с гол след 90-тата минута.
В отцепническия регион Приднестровие, чрез който Руската федерация опитва да притиска властите в Кишинев по всички параметри, са разположени руски войски: Премиерът на Молдова: Руската армия трябва да напусне Приднестровието.
Кой и при какви условия може да изпраща български военни в чужбина?
Стоянов отвръща, че участието на въоръжените сили извън територията на страната е регламентирано в Закона за отбраната и въоръжените сили (ЗОВС). Той предвижда, че Народното събрание разрешава това изпращане, а Министерски съвет взема решения за съюзнически задължения, произтичащи от международни договори. Министърът на отбраната може да разреши изпращане на до 300 военнослужещи и/или военна техника (до три военни въздухоплавателни средства и един военен кораб с екипажите). Може да прати и до 600 военни и/или военна техника (до три военни кораба, до пет военни въздухоплавателни средства с екипажите). Също така у него е решението дали да прати военномедицински екипи и полеви болници.
Снимка: Министерство на отбраната
И кабинетът, и министърът на отбраната трябва незабавно да уведомят парламента и президента, а в случай на „съмнение относно характера на изпращането и използването на въоръжени сили извън територията на страната“ се произнася парламентът.
Мисиите на НАТО и ЕС: къде България е пратила военни?
Що се отнася до мисиите и операциите на НАТО, България има свои военни в Косово, където те участват в състава на международните мироопазващи сили KFOR. В щаба и поддържащите структури на операцията има до 35 наши военни, в състава на Силите на Оперативния резерв – до 150, в Стабилизиращите сили на НАТО в Косово към многонационалния батальон на Регионално командване – Запад – до 150.
Още: Съветник на Путин плаши: Както Украйна, така и Молдова може да спрат да съществуват
За срока на провеждане на операцията на НАТО за морска сигурност SEA GUARDIAN в Средиземно море Въоръжените сили на Република България участват с кораб клас „Фрегата с екипаж до 153 военнослужещи.
Мисията на НАТО в Ирак включва до 4 военнослужещи от България.
С до 6 военни на територията на страните членки от НАТО участваме в операцията на Алианса за подпомагане на Украйна в областта на сигурността и подготовката (NSATU). До 10 военни от България пък са в състава на Националния мобилен модул по комуникационно-информационни системи на НАТО за подпомагане на Украйна в областта на сигурността и подготовката, пак на територията на страните членки на отбранителния съюз.
Още: Атанас Запрянов: Ще продължим да помагаме на Украйна както досега
До 212 български военни са в състава на постоянните военноморски групи на НАТО (SNMG). Тук става въпрок за кораб клас „Фрегата“ с екипаж до 153 военнослужещи, до 50 военни в състава на Втората постоянна противоминна група на НАТО в Черно море и до 9 офицери в щабовете на Втора постоянна група кораби на НАТО, Първа и Втора постоянна група противоминни кораби на Алианса.
Снимка: Министерство на отбраната
Още: България проведе учение едновременно с НАТО: Затвърдихме ролята си в Алианса, обявиха от МО
За мисии и операции в Европейския съюз България е пратила до 20 военнослужещи за военната операция на ЕС в Босна и Херцеговина „АЛТЕЯ“ (EUPHOR ALTEA), както и до 150 военни в състава на Силите за оперативен резерв на операцията.
Във военноморската операция „АТАЛАНТА“ за възпрепятстване, предотвратяване и възпиране на пиратски действия и въоръжени грабежи край бреговете на Сомалия българското участие е до двама военни. Длъжността се изпълнява в оперативния щаб на операцията в Рота, Испания.
В централната част на Средиземно море действа операцията на ЕС EUNAVFOR MED Operation IRINI, като тук българската армия участва с до един военнослужещ. Той изпълнява служебните си задължения във Военния секретариат на ЕС в Брюксел.
Още: МО похвали военните зад граница, армията ни получи нова техника за разузнаване (СНИМКИ)
До 12 български военни включва Гражданската мисия за наблюдение на Европейския съюз в Грузия (EUMM).
Снимка: Министерство на отбраната
Мисията на Европейския съюз за подпомагане на Украйна (EUMAM) включва до един щабен офицер от България в звеното за планиране и провеждане на военни мисии и операции на ЕС в Белгия, до 5 военнослужещи в Многонационалното командване на ЕС за общовойсково обучение в Полша и/или в Многонационалното командване за специална подготовка в Германия, както и до 50 български военни за обучение по използването на предоставеното оборудване на Украйна в рамките на EUMAM.
Още: Тежко положение във ВВС: Съветската техника е неизправна и пилотите не летят достатъчно
Ежегодно, до 31 март, Министерски съвет внася в Народното събрание доклад за състоянието на отбраната и Въоръжените сили, отбелязва Атанас Запрянов в отговора си.
Източник: Народно събрание