Войната в Украйна продължава вече половин година, но руснаците никак не се притесниха от масовите убийства на цивилни в Буча, Ирпен или Мариупол. Само заплахата за потенциална забрана за влизане в ЕС можа да ги накара да осъзнаят войната и да се замислят за отговорността си. Така коментира съветникът на украинския президент Михайло Подоляк в Twitter необходимостта от въвеждането на визови ограничения за жителите на Руската федерация.
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Why are visa restrictions for Russians needed? Six months of war proved: they do not care about murders, destroyed cities, nuclear blackmail, Bucha or Mariupol. Conversation about loss of visas brought the war awareness and responsibility back. It is first step...to 🇷🇺 rebellion.
— Михайло Подоляк (@Podolyak_M) August 14, 2022
„Защо са необходими визови ограничения за руските граждани? Половин година война доказа, че те не се интересуват от убийствата, разрушените градове, ядрения шантаж, Буча или Мариупол. Само разговорите за загубата на визи може да върне осъзнаването им за войната и отговорността. А това е първата стъпка... към бунт в Русия", пише Подоляк.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Подобен коментар публикува и украинската депутатка и експерт по антикорупционна политика Галина Янченко в профила си във Фейсбук. Най-смайващото е, че руснаците не се уплашиха нито от ядрения тероризъм на страната си (ударите на руските сили по Запорожката АЕЦ – бел.ред.), нито от десетките хиляди ковчези на руски войници, а от възможността да загубят правото си да пътуват в Европа, написа тя.
Янченко изброява, че досега 12 държави са променили процедурата си за издаване на визи за руските граждани. „Естония, Латвия, Литва и Чехия напълно спряха издаването на визи. Дания, Нидерландия, Белгия и Япония въведоха ограничения за различните видове визи, а Норвегия и България усложниха процедурата“, отбелязва в поста си Янченко. Всъщност още една държава – Финландия обяви на 13 август, че е готова да предприеме значително ограничение на издаването на визи.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Дискусията за забрана на руснаците да влизат в ЕС или по-точно за издаването на шенгенски туристически визи за тях вече официално започна на най-високо ниво в Европейския съюз. Чешкото председателство на ЕС обяви, че следващите санкции на Съюза срещу Русия може да включват обща забрана за издаване на визи на руски граждани. Чешкият външен министър Ян Липавски се готви да предложи такава забрана на срещата на външните министри на ЕС в Прага в края на август.
„Знаете ли, най-много ме порази реакцията на това предложение от така наречените руски лидери и от „добрите руснаци“. Именно това тях наистина ги уплаши. Не ядреният тероризъм, към който открито прибягва ръководството на страната им. Не десетките хиляди ковчези, които пристигат в Русия. Не милионите разбити съдби в Украйна заради руската агресия. А възможността да загубят правото си да влизат в Европа. Да не могат да се забавляват в европейските курорти, да пазаруват и да си прекарват добре. Ето това наистина ги уплаши!“, пише още тя.
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
И се обръща към тях: „Страната ви от половин година унищожава Украйна, всеки ден убива невинни хора и разделя семейства. А руснаците се притесняват, че няма да могат да си попекат шкембето на Лазурния бряг във Франция.“ Янченко припомня в поста си и че в самото начало на войната руснаците реагираха също толкова бурно на забраната на Instagram и на напускането на McDonald's. „Загубата на комфорт е това, което плаши руснаците най-много. Изглежда, че този народ е наистина болен и трябва да бъде изолиран до пълното му възстановяване от болестта“, заключава украинският политик в поста си.