Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Подготовка за руска атака: Новият еврокомисар по отбраната иска 100 млрд. евро за оръжия

09 декември 2024, 11:21 часа • 993 прочитания

За първи път Европейският съюз има комисар по отбраната - Андриус Кубилиус от Литва, заедно с ръководителя на външната политика и сигурността Кая Калас, е натоварен със задачата да представи визия за бъдещето на отбраната на блока през първите 100 дни. Той заяви, че иска в следващия седемгодишен бюджет на ЕС да бъдат заделени около 100 млрд. евро за целта.

Това би било огромно увеличение - в настоящия 7-годишен бюджет от над 1 трилион евро са предвидени само 10 милиарда за отбрана.

Още: Каква ще е пътеката на първите 100 дни на новия екип на ЕС: Очаквания и реалности

В интервю за Politico бившият премиер на Литва и бивш евродепутат от Европейската народна партия (ЕНП) заговори и за други мащабни промени - знак за това колко силно руското нахлуване в Украйна преобърна приоритетите на ЕС. Новият ресор, който Кубилиус оглавява, цели по-добра интеграция на разпокъсаната отбранителна индустрия на блока, увеличаване на разходите, изпращане на повече оръжия в Украйна и подобряване на координацията в областта на отбраната с НАТО и САЩ.

"Ако се провалим в Украйна, нараства възможността за руска агресия срещу ЕС"

Предоставянето на необходимата подкрепа на Украйна за спечелване на войната е от ключово значение, каза еврокомисарят. „Трябва да сме готови за възможността за руска агресия. Ако се провалим в Украйна, тогава, разбира се, може да се увеличи възможността за руска военна агресия срещу държавите членки на ЕС", добави Кубилиус.

Също така предупреди за продължаващата кампания на Русия с хибридни атаки. „Ние сме по-добре подготвени в защитата при конвенционалната война, отколкото в защитата на умовете на нашите хора“, смята той.

Още: Конспирации с изборна цел в Румъния: Свързана с Кремъл агенция наляла милиони, действа и у нас

Кубилиус подчерта, че врагът на ЕС е руският диктатор Владимир Путин, а не новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп - послание, което той повтаряше и в Европейския парламент. Литовският еврокомисар изрази надежда, че новата американска администрация ще осъзнае, че Западът е атакуван от „ос от авторитарни държави“, която включва „Русия, Иран, Северна Корея и донякъде Китай“.

Повече пари

Преустройството на оръжейната индустрия на блока след десетилетията на бездействие след Студената война ще изисква много пари. Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен говори за увеличаване на европейските разходи за отбрана с още 500 млрд. евро през следващото десетилетие.

Намирането на тези средства няма да е лесно, но без тях всички отбранителни планове остават „теоретични“, предупреди Кубилиус. Новите пари могат да дойдат от увеличаване на бюджета на блока, от емитиране на общ дълг или от облекчаване на правилата за институции като Европейската инвестиционна банка, за да се улесни инвестирането в производители на оръжие. Възможна е и комбинация от всички тези идеи.

Снимка: Андриус Кубилиус, скрийншот от Europarl.europa.eu

Кубилиус предложи ЕС да преразгледа фискалните си правила, когато става въпрос за разходи за отбрана. Понастоящем блокът ограничава страните членки да имат бюджетен дефицит от не повече от 3% от БВП и публичен дълг от не повече от 60% от БВП. Държави като Гърция, Полша и Италия призоваха разходите за отбрана да бъдат изключени от изчисляването на дефицита, за да не се стигне до срив в ограниченията на блока. Новият еврокомисар подчерта, че това не е негово решение, но добави, че „ако някой ме попита за мнението ми, бих казал: „Да, трябва да направим това“. Когато си изправен пред криза, трябва да разгледаш как можеш да имаш някаква гъвкавост в разходите по някои специфични въпроси“, каза той и добави, че вече е разговарял с комисаря по бюджета Пьотр Серафин - полския представител в ЕК, който разбира, че „отбраната наистина е приоритет“.

Още: За да има мир: Зеленски, изглежда, сменя стратегията за Донбас и Крим

Обединяване на усилията

Ключова част от работата на Кубилиус е да гарантира, че европейската отбранителна индустрия, разпокъсана между много страни членки, е по-добре координирана. Новата инициатива на ЕС - Европейската програма за отбранителна индустрия на стойност 1,5 млрд. евро - трябва да помогне за постигането на тази цел. Страните членки обаче се карат за това какъв достъп до парите трябва да имат компаниите извън блока.

Някои държави, начело с Франция, искат фондът да има строга клауза „Купувам европейски продукти“. Други, включително Полша, Нидерландия и Германия, са отворени за по-гъвкави критерии за допустимост. Кубилиус също подкрепя гъвкавостта. „Трябва да развиваме собствената си индустрия и това не е протекционизъм“, твърди той. Въпреки това признава, че много ключови оръжейни системи - например тези за прецизни удари на далечни разстояния, „просто не се произвеждат“ в блока. „Определено ще трябва да се снабдяваме от САЩ или от други партньори. Когато казваме, че купуваме европейски продукт, това не означава, че няма да обикаляме, за да търсим някакъв вид оръжия, които просто не произвеждаме или произвеждаме в твърде малки количества", посочи еврокомисарят.

Кубилиус иска да подобри връзките с НАТО. Според него ЕС трябва да погледне сериозно към предстоящия доклад на Алианса за пропуските в способностите, който ще посочи изискване за 49 нови бригади, 1500 танка и 1000 артилерийски оръдия като насока за приоритетите на ЕС в областта на промишлените разходи.

Всичко това е част от програма за подготовка за война. Авторитарните сили „се обединяват и ние трябва да се обединим“, каза Кубилиус пред Politico.

Още: Натиск за повече млади войници върху Украйна, Русия изпуска шанс за голям пробив (ОБЗОР - ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес