Литва и Естония станаха първите държави членки на НАТО, които се съгласиха с искането на президента на САЩ Доналд Тръмп да отделят повече от 5% от своя брутен вътрешен продукт за отбрана. Литовският министър на външните работи Кестутис Будрис е заявил, че страната му ще изразходва 5 до 6 процента от БВП по това перо от следващата година поне до 2030 г. Това е приблизително два пъти повече от сегашното равнище.
„Разбира се, има натиск и това е добър и конструктивен натиск от страна на нашия стратегически и най-голям съюзник в НАТО. Не можем да пренебрегнем тези сигнали. Но това не е единствената причина. За нас е изключително важно да разполагаме с реални способности за провеждане на военни операции“, заяви външният министър на граничещата с руския ексклав Калининград прибалтийска република.
Още: Литва: Калининград никога няма да стане руски. Песков: Имат териториални претенции към нас
Естония също увеличава разходите за отбрана
Естонският министър-председател Кристен Михал също заяви, че страната му възнамерява да отделя 5% от БВП за разходи за отбрана - в сравнение със сегашните 3,7%.
Снимка: Getty Images
„Нашият ключов партньор в областта на сигурността, при новия президент, даде ясен сигнал - разходите за отбрана на НАТО трябва да бъдат увеличени. Нашата цел трябва да бъде 5 процента“, каза премиерът на граничещата с Руската федерация държава, цитиран от Financial Times.
Още: Карта показа възможните фронтове при Третата световна война, ако Русия нахлуе в Европа
В Европа има опасения как да се плати за увеличените разходи за отбрана и дали гражданите ще ги приемат, особено ако са за сметка на други обществени услуги.
Как ще се финансират нарастващите разходи за отбрана?
Будрис заяви, че Литва ще финансира рязкото увеличение на разходите - от 2,9 процента - чрез държавни заеми. Той се надява да има и общи европейски финансови инструменти за отбрана. Местните политици обаче са скептични доколко това е постижимо.
През миналата година 23 от 32-те държави членки на НАТО са постигнали целта от 2% от БВП за отбрана, включително България. Испания, Италия и Белгия обаче изостават - техните показатели са под 1,5%.
Още: Естония започна военноморски патрули за защита на подводните кабели с Финландия
Снимка: Getty Images
Според европейски официални лица, цитирани от FT, на срещата на върха през юни НАТО ще повиши неофициалната цел за разходите за отбрана от сегашните 2 процента на 3 или 3,5 на сто.
По-рано президентът на САЩ Доналд Тръмп призова европейските съюзници от НАТО да изразходват 5% от своя БВП за отбрана - искане, което предизвика смесени реакции в Европа. Министрите на отбраната на Германия, Франция, Великобритания, Италия и Полша заявиха, че искат да продължат да увеличават инвестициите в отбраната. Въпреки това те смятат, че е трудно да постигнат целта на републиканеца от 5%.
Още: Путин и Тръмп: Голямо, но крехко его, игра върху лед, в която руснакът губи позиции