Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Почти всички етнически арменци напуснаха Нагорни Карабах

30 септември 2023, 20:38 часа • 4427 прочитания

Според Армения повече от 100 000 души са избягали от района на Нагорни Карабах, след като Азербайджан пое напълно контрола над оспорваната между двете страни територия миналата седмица.

Това означава, че почти цялото население на анклава с етнически арменци е напуснало. Азербайджан заяви, че иска да реинтегрира хората от района в своята държава и да третира жителите му като равноправни. Ереван обаче твърди, че това е лъжа и че Баку извършва "етническо прочистване".

Още: Кипър обмисля да приеме арменци от Нагорни Карабах

Защо?

В продължение на три десетилетия Нагорни Карабах, признат за част от Азербайджан, се управляваше от етнически арменци. На 20 септември обаче се стигна до капитулация пред Баку след двудневна военна операция на азербайджанската армия.

Снимка: Getty Images

Най-малко 200 етнически арменци и десетки азербайджански войници бяха убити при нахлуването на армията на Баку. В рамките на споразумението за прекратяване на огъня сепаратистите се съгласиха да предадат оръжията си. Лидерът на самопровъзгласилата се Република Нагорни Карабах заяви, че тя ще престане да съществува от началото на 2024 година.

Още: Нагорни Карабах вече няма да съществува: Азербайджан реши откога

Над 100 хиляди са напуснали

Назели Багдасарян, говорителка на министър-председателя на Армения, заяви, че броят на бежанците, влезли в страната през последната седмица, е достигнал 100 417 души, от общо 120 000 души население на Нагорни Карабах.

Още: Кремъл заедно с Азербайджан ще решат бъдещето на мироопазващата мисия в Карабах

Агенцията на ООН за бежанците също заяви, че 100 000 души са избягали, като посочи, че много от тях "са гладни, изтощени и се нуждаят от незабавна помощ".

Артак Бегларян, бивш арменски сепаратистки служител, заяви, че "последните групи" жители на Нагорни Карабах са на път за Армения в събота, пише BBC.

"Остават най-много няколкостотин души, повечето от които са официални лица, служители на службите за спешна помощ, доброволци, някои лица със специални нужди", написа той в социалните мрежи.

Още: Заложник на Азербайджан ли стана ЕС, или спечели от сделката за газа?

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес