Следи от шпионски софтуер „Пегас“ са открити в мобилните телефони на поне пет настоящи министри от френския кабинет, съобщи разследващият уебсайт Mediapart, позовавайки се на множество анонимни източници и поверителни разузнавателни файлове.
Твърдението идва два месеца след като „Pegasus Project“, медиен консорциум, включващ „Гардиън“, разкри, че телефонните номера на висши френски служители, включително френския президент Еманюел Макрон и повечето от 20-членния му кабинет, са се появили в изтекла база данни за проекта за следене.
Няма категорични доказателства, че телефоните на петимата членове на кабинета са били хакнати успешно, но твърденията на Mediapart показват, че устройствата са били насочени към мощния шпионски софтуер, известен като “Пегас“, който се произвежда от NSO Group.
Когато се използва успешно от правителствените клиенти на израелската компания, „Пегас“ позволява на своите потребители да наблюдават разговори, текстови съобщения, снимки и местоположение и може да превърне телефоните в устройства за слушане с дистанционно управление.
Консорциумът „Pegasus Project“, координиран от френската медийна група с нестопанска цел „Forbidden Stories“, разкри, че глобалните клиенти на NSO са използвали хакерския софтуер, за да се насочат към активисти за правата на човека, журналисти и адвокати.
NSO заяви, че мощният му шпионски софтуер е предназначен да се използва за разследване на тежки престъпления, а не да се насочва към членове на гражданското общество.
В изявление, публикувано в четвъртък вечерта, NSO заяви: „Ние оставаме твърдо зад предишните си изявления относно представители на френското правителство. Те не са и никога не са били мишени на „Пегас“. Няма да коментираме анонимни източници."
Mediapart заяви, че телефоните на министрите на образованието, териториалното сближаване, земеделието, жилищното настаняване и отвъдокеанските въпроси са следени от „Пегас“. Телефонът на един от дипломатическите съветници на Макрон в Елисейския дворец също е бил мишена, се казва в съобщението.
Съдебномедицинският анализ на техните устройства в края на юли е установил наличието на „предполагаеми следи“ от шпионския софтуер, според доклад на френските държавни разузнавателни служби и паралелно наказателно разследване от прокуратурата в Париж.
Френският министър на отбраната Флоранс Парли се срещна с израелския си колега Бени Ганц в Париж през юли и според съобщенията е обсъдил скандала с него, но подробности от разговора им до момента няма, съобщи Mediapart.