Четири държави от ЕС, наричащи себе си „Пестеливата четворка“, представиха в събота своето собствено предложение за възстановяване след коронавируса, като отново отхвърлиха всички съвместни дългови инструменти, предава БГНЕС.
Още: Писториус: Разполагането на германска армейска бригада в Литва върви по план
Още: Премиерът на Молдова: Руската армия трябва да напусне Приднестровието
Групата, включваща Австрия, Холандия, Дания и Швеция, иска спешна помощ за силно засегнатите страни да приеме формата на еднократни заеми, които трябва да бъдат договорени в рамките на две години, гласи предложение, публикувано от канцеларията на австрийския канцлер Себастиан Курц.
Освен това заемът трябва да бъде „насочен към дейности, които допринасят най-много за възстановяването, като например научни изследвания и иновации, повишена устойчивост в здравния сектор и осигуряване на зелен преход“, се казва в предложението.
По-рано тази седмица френският президент Еманюел Макрон и германският канцлер Ангела Меркел предложиха фонд от 500 милиарда евро за съживяване на опустошената от пандемията икономика на Европа.
Още: По замърсяване на въздуха: Сараево пак e в челната тройка в света
Още: Двама ранени: Кола се вряза в хора в Айндховен
Фактът, че Германия подписа план за съвместен дълг се разглежда като исторически повратен момент за Европейския съюз.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Британският министър на отбраната предупреди Путин заради руски шпионски кораб
Още: Европейското разузнаване предупреждава: Путин може да атакува ЕС през 2028 г.
Но така наречената „Пестелива четворка“ продължава да настоява, че не трябва да има „взаимност на дълга“ - процес, който според тях би позволил на по-малко дисциплинираните и по-слабите икономики на ЕС да получат неоправдани ползи от по-евтино финансиране на гърба на партньорите си от по-силния север на Евросъюза.
В предложението, публикувано в събота, се казва, че подкрепата за икономическото възстановяване трябва да бъде придружена от „силен ангажимент за реформи и фискална рамка“ - ключово задължение за държавите получатели.
Четирите държави също така заявяват, че ще е необходимо да се „защитят от измами разходите“ чрез тясно участие на европейските прокурори и служители за борба с корупцията.
Още: Зеленски: Бяхме измамени, че ще ни приемат в НАТО (ВИДЕО)
Още: Арестуваха гръцки военен офицер в Солун
Предложението отхвърля перспективата за всякакви „значителни увеличения“ в бюджета на ЕС, както е предвидено в плана на Макрон-Меркел за финансиране на програмата за възстановяване.