Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Падението на руската православна църква при патриарх Кирил

12 януари 2024, 21:54 часа • 6194 прочитания

На Рождество Христово - Руската православна църква (РПЦ) го отбелязва на 7 януари - патриарх Кирил наложи забрана за служение на свещеника в популярната московска църква "Света Троица” Алексей Умински. През декември друг известен московски духовник Владимир Лапшин беше пенсиониран поради навършване на 75-годишна възраст. На мястото на Умински предстоятел на църквата стана скандалният милитарист Александър Ткачов. В първата си проповед на новото място той разказа за "генерал Христос".

Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)

Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги

И последните популярни противници на войната, която Владимир Путин започна срещу Украйна през февруари 2022 г., са изтласкани от Руската православна църква.

Краят на възраждането на църквата

Още: Украйна обяви за издирване руския патриарх Кирил

Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург

Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)

Отец Алексей (Умински) е един от последните свещеници, който е лице на РПЦ още от 1980-те години, когато в Съветския съюз се говореше за постепенното възраждане на духовенството. Тогава свещениците се срещаха с вярващите "по домовете" и се създаваха първите големи общности. Сред тях имаше и такива, които се формираха около известни православни интелектуалци, сред които, разбира се, беше и отец Алексей Умински. Именно той през 1993 г. стана предстоятел на църквата "Света Троица" в Москва, където създаде невероятна атмосфера на християнска духовна свобода, на която и аз, докато живеех в Москва, имах време да се насладя за кратко.

Всичко, което той е свършил, просто не може да бъде описано в един текст, а не е и нужно. Достатъчно е да се припомнят най-открояващите се негови действия в последните и особено мрачни за Русия години. Заедно с няколко други духовници той не се уплаши да дойде и да подкрепи политика Алексей Миняйло по време на съдебния процес през 2019 г. В продължение на много години свещеникът и неговите енориаши помагат на детския хоспис "Дом с фар" - не само финансово, но и например като водят в своята църква на литургия деца със специални нужди, на които в много московски храмове не се допускат до богослужение и причастие.

Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)

Още: Петролният разлив в Керченския пролив е вече 54 километра (ВИДЕО)

Отец Алексей ръководи мисионерска, образователна и писателска дейност. И накрая, предстоятелят на църквата "Света Троица" в Москва не прие агресията на Путин срещу Украйна и продължи да се моли за мир, когато повечето свещеници четяха по същество провоенна молитва, специално измислена и наложена от патриарх Кирил на цялата Руска православна църква след нахлуването на Русия в Украйна. За това Умински, а също и неговото паство, бяха наказани. Патриархът лично подписал указа, а свещеникът бил призован на църковен процес в катедралата "Христос Спасител", който обаче не се състоял на 11 януари. Възраждането на християнството и църквата завършва с откровен милитаризъм, за какъвто РПЦ не е мечтала дори по времето на Сталин.

Войнстваща и разпадаща се църква

Още: Серия от взривове в завод за барут в Казан след атака с дронове (ВИДЕО)

Още: Жертвите на нападението срещу коледния базар в Магдебург станаха пет

Още: Патриарх Кирил: Господ участва в създаването на ядреното оръжие на Русия (ВИДЕО)

За 20-те години, през които отец Алексей Умински беше предстоятел на църквата "Света Троица”, Руската православна църква осезаемо се промени. Тя загуби и доверието на много руснаци. Вместо покойния патриарх Алексий II, който предпочиташе да спазва дистанция от държавата, неин глава стана Кирил, който бързо се превърна в един от кремълските олигарси по отношение на своята реторика, доходи и агресивност.

Резултатите от тези промени са плачевни. След началото на пълномащабната руска инвазия Украинската православна църква се отдели от РПЦ - тя не беше много по-малочислена от руската. Броят на хората, които посещават църквите по Коледа, дори според официалните данни на руското Министерство на вътрешните работи, е спаднал с около 40% от 2022 г. насам - от 2,4 млн. на 1,4 милиона души.

Извън страната той е възприеман като обикновен руски олигарх: в Чехия е санкциониран от началото на 2023 г., а в Европейския съюз засега е спасен от същото само благодарение на застъпничеството на друг приятел на Путин - унгарския премиер Виктор Орбан.

Руската православна църква няма да се възроди

Още: Експулсираният Васиан: Само Московският патриарх може да назначава свещеници в Руската църква в София

Милитаризацията на Руската православна църква и фактическото ѝ включване във войната на страната на руската окупационна армия укрепват отношенията на патриарх Кирил с Кремъл. Но самата РПЦ се превръща в старозаветна секта. Вместо християнски призиви за милосърдие и човечност, свещеници като отец Александър Ткачев, който наследи отец Алексей, всъщност агитират за човешки жертвоприношения и са готови да благославят ракети, падащи върху хората в Украйна.

Времето, когато църквата беше институцията, която се ползваше с най-голямо доверие сред руснаците, отмина и тя отдавна е изместена от армията и специалните служби. Сега, дори и путинизмът да рухне и патриарх Кирил да бъде заменен от някой като отец Алексей, съвсем не е сигурно, че РПЦ ще успее да изпълзи от смъртоносната криза. Изглежда сме близо до това - независимо дали под натиска на Кремъл или по собствена инициатива - патриарх Кирил да дойде и да отслужи празничната литургия в камуфлажни одежди.

 

Източник: Дойче веле

Още: Богослов: Предстоятелят на Руската православна църква е висш офицер от КГБ

Инцидент с автомобила на руския патриарх Кирил (ВИДЕО)

Лишиха от сан руски дякон, критикувал инвазията в Украйна

И Руският патриарх призова за църковни служби без миряни

РПЦ няма да благославя оръжия за масово унищожение

РПЦ: Мъжете превъзхождат жените умствено

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес