ПВО система SAMP/T земя-въздух със среден обсег е доставена на Украйна. Това обяви днес френският президент Еманюел Макрон, предаде Франс прес.
Още: Критично остава състоянието на пострадалите от кървавата баня в Магдебург
Още: Шпионският скандал с българите в Лондон се разраства: Маникюристка следила политици
Системата, която е произведена съвместно от Франция и Италия, е била доставена на Украйна, където сега е в действие, заяви Макрон четири месеца след като бе обещал на Киев доставката на тази система, смятана за еквивалент на американските Пейтриът. Макрон подчерта, че френско-италианската система SAMP/T защитава ключови съоръжения и човешки животи в Украйна.
Следете развитието на войната в Украйна тук
SAMP/T, известна и като MAMBA, е първата противоракетна европейска система с по-голям обсег и ще помогне на Украйна да се предпази от атаки на руски дронове, ракети и самолети. С тази система, с нейния радар и нейните пускови установки, оборудвани с ракети Астер с обсег около 100 километра ние можем да отблъснем широка палитра от въздушни заплахи - балистични ракети с малък обсег, изтребители, хеликоптери, дронове, залпове от крилати ракети, каза през декември в Румъния френски военнослужещ. Подобна система MAMBA вече е изпратена в Румъния, за да защитава силно стратегическия район на пристанището Констанца на Черно море.
Още: Задържаха мъж, заплашвал да извърши престъпни деяния на коледен базар в Германия
Още: Тръмп да избира: Да предаде или не на Путин украински газ и минерали на стойност 26 трилиона долара
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: След като спря тока на Абхазия, Русия ѝ "помага" - пуска го "хуманитарно"
Още: 29 декември, 2024 година: Тогава ли ще избухне гражданска война в Грузия? (ВИДЕО)
Макрон също така обяви, че Франция, Белгия, Естония, Унгария и Кипър ще закупят съвместно ракетни системи земя-въздух "Мистрал" с малък обсег и определи това като добър пример за сътрудничество.
Президентът допълни, че Белгия ще се присъедини към програмата за създаване на бъдещ боен европейски самолет, така наречената бъдеща система за въздушни боеве, разработвана от Франция, Германия и Испания. В проекта Белгия ще има статут на наблюдател на този етап, предава БТА.