Унгарският премиер Виктор Орбан заяви, че страната му ще наложи вето над евентуални санкции на Европейския съюз срещу Русия, засягащи ядрената енергетика.
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Украйна вече призова 27-те страни членки на блока да включат руската държавна компания за ядрена енергия "Росатом" в санкциите. Това е ход, който досега беше блокиран от Унгария, тъй като Москва изгради ядрената ѝ централа "Пакш" 2 и е планирано тя да се разшири със съдействието на "Росатом".
В петък Орбан заяви пред унгарското национално радио: "Няма да допуснем санкции, които допълнително увеличават инфлацията в Унгария. Най-важното нещо тук е цената на енергията. Ето защо няма да позволим да бъде осъществен планът за разширяване на санкциите върху ядрената енергия".
Този месец Полша и Литва обявиха, че ще настояват в 10-ия пакет санкции на ЕС срещу Русия и Беларус да попадне руската ядрена индустрия.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Унгария многократно е критикувала санкциите на блока срещу Москва заради нахлуването на силите на Владимир Путин в Украйна. Орбан е на мнение, че наказателните мерки не са успели да отслабят Русия значително, а в същото време рискуват да разрушат европейската икономика. ОЩЕ: Виктор Орбан иска разпускане на Европарламента и без повече санкции срещу Русия
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Западът не е налагал санкции на "Росатом", откакто Русия започна войната в Украйна.
Унгарската атомна електроцентрала "Пакш" разполага с четири малки руски реактора ВВЕР 440 с обща мощност около 2000 мегавата, които са започнали да работят между 1982 и 1987 г. Тя произвежда около половината от електроенергията за страната, а централата получава ядреното си гориво от Русия.
По силата на подписано през 2014 г. споразумение с Русия - Унгария има за цел да разшири централата в Пакш с два реактора ВВЕР руско производство с мощност от 1,2 гигавата всеки.
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)
Междувременно японското правителство обяви, че ще забрани износа за Русия на радиоактивни материали, ваксини, медицинско оборудване и роботи като част от нов пакет от санкции срещу Москва във връзка с войната в Украйна. Забраната ще включва също така оборудване за ядрени съоръжения. Мерките ще влязат в сила на 3 февруари.