ООН полага нови усилия за разрешаване на Кипърския въпрос

30 януари 2024, 06:10 часа • 1373 | прочитания

Най-важните контакти на високо ниво провежда днес в Никозия новият пратеник на генералния секретар на ООН за Кипър. Новото усилие за решаването на Кипърския въпрос идва в критичен момент от развитието му, информира БНР. Първи срещи поотделно с лидерите на двете кипърски общности – президента на Кипър Никос Христодулидис и лидера на кипърските турци Ерсин Татар, ще има днес пратеникът на ООН Мария Анхела Олгин Куеляр.  

Още: Белият дом: Тръмп е недоволен и от Путин, и от Зеленски, прости на Уолц (ВИДЕО)

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 01.04.25 - Каква е тайната история на войната в Украйна?

Как ще се реши Кипърският въпрос?

Опознавателните ѝ разговори са ключови в първата й мисия на острова в търсене на обща основа след липсата на диалог почти 7 години, тъй като и двете страни официално ще й представят различията си.

Правителството в Никозия декларира готовност за подновяване на преговорите възможно най-скоро, като подчертава, че устойчиво споразумение е възможно само в рамката на резолюциите на ООН за двуобщностна двузонална федерация с политическо равенство.

Лидерът на кипърските турци Ерсин Татар настоява, че единственото решение е създаването на две отделни държави на острова и че кипърските турци ще се върнат на масата на преговорите само след като бъде приет техният равен суверенитет и равен международен статут.

Още: Путин обяви най-масовото призоваване на донаборници от 14 години насам

Още: Хърватия след приемането на еврото: Приливът на туристи расте

В програмата на Мария Анхела Олгин Куеляр, която се очаква да остане на острова 10 дни, засега не е предвидена съвместна среща с двамата лидери.

Още: Най-голямата кипърска банка напуска Русия

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес