ООН обяви, че се нуждае от 4,2 млрд. долара до края на 2024 г. за хуманитарна помощ за Украйна и за милионите бежанци, които са избягали от страната след руската инвазия преди почти две години.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Последната вълна от ракетни атаки на Русия отново показват опустошителната цена на тази война за цивилното население - именно в момент, когато суровата зима увеличава спешната нужда от животоспасяваща хуманитарна помощ, посочват от организацията, цитирани от АФП.
Според ООН тази година 14,6 млн. души в Украйна (т.е. 40% от населението й) ще се нуждаят от хуманитарна помощ - сред тях 8,5 млн. души трябва да бъдат обхванати приоритетно.
Още: ЕК отпуска още 65 млн. евро за бежанците от Украйна, България също получава средства
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
За 2023 г. бе обявено, че са необходими дарения от 3,9 млрд. долара, но е намерено финансиране само за 64% от нуждите. Тази година ООН реши да преразгледа плана, като ще се съсредоточи върху най-неотложните нужди.
"Стотици хиляди деца живеят на фронтовата линия, ужасени, травмирани и лишени от най-основните нужди. Този прост факт трябва да ни накара да направим всичко възможно, за да доставим повече хуманитарна помощ на Украйна", обясни Мартин Грифитс, заместник-генерален секретар по хуманитарните въпроси.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
"Редовно се атакуват домове, училища и болници, както и водоснабдителни, газови и електрически мрежи. Това е самата тъкан на обществото, която е подложена на атака, с опустошителни последици", подчерта той.
Същевременно около 6,3 милиона души са избягали от Украйна и сега са бежанци, главно в Европа. Планът на ООН има за цел да събере 1,1 млрд. долара, за да помогне на 2,3 млн. от тях и на приемащите ги общности.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: Премиерът на Украйна: Световната банка ни отпуска допълнителни 1,3 млрд. долара
По данни на ООН само половината от децата на украинските бежанци в училищна възраст посещават училище в приемащите страни, а една четвърт от бежанците имат затруднен достъп до здравни грижи. Едва 40-60 % от украинските бежанци са намерили работа, често под тяхната квалификация.
"Приемащите страни продължават да ги защитават и интегрират в обществото, но много уязвими бежанци все още се нуждаят от помощ. Те не трябва да се чувстват задължени да се върнат у дома, заради това, че не могат да свържат двата края в изгнание", смятат от ООН.
Още: Евростат: България е предоставила международна закрила на 168 300 украинци