Коронавирусната ваксина на британско-шведската компания AstraZeneca, разработена съвместно с Оксфордския университет, е ефективна в борбата срещу британския щам на COVID-19. Това се казва в изявление, публикувано днес от учени от Оксфордския университет.
Още: Вече в действие: Първа мярка на Тръмп срещу Путин заради Украйна (ОБЗОР - ВИДЕО)
Още: Ще омайва Тръмп: Русия прати успелия си млад мъж
„Данните от британското проучване на ваксината на AstraZeneca показват, че лекарството не само предпазва от оригиналния вирус, но и срещу новия щам, който се разпространява от края на 2020 г. във Великобритания“, каза директорът на Oxford Vaccine Group Андрю Полард.
Разпространението на британския щам на коронавируса, идентифициран за първи път в югоизточната част на Англия, доведе до изключително трудна епидемична ситуация в кралството от декември миналата година. Според предварителните оценки на експертите, новата мутация може да бъде със 70% по-инфекциозна и с 30% по-смъртоносна. Правителството беше принудено да предприеме строги мерки за борба с инфекцията и обяви на 4 януари въвеждането на следваща, трета, общонационална карантина.
В борбата срещу пандемията властите полагат големи надежди за ваксинацията, започнала на 8 декември. В момента жителите на страната се ваксинират с тази на AstraZeneca, както и на американската компания Pfizer и нейният германски партньор BioNTech. Според данните на правителството, първата от двете дози от ваксината вече е приложена на над 10,5 милиона души - 15,5% от жителите на кралството.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 03.04.25 - Къде ще е следващата голяма руска офанзива?
Още: Русия с масирана атака срещу Харков (ВИДЕО)
По-рано британските власти решиха да увеличат интервала между въвеждането на двете дози от лекарството от препоръчителните три седмици на три месеца, за да имат време да получат максимален брой хора ваксини за кратко време.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: На фона на растящия страх от война: Швеция подготвя ядрени бункери за 7 милиона души
Още: "Там заличават идентичността на хората": Къде е затворът, в който е Имамоглу?