Руската Държавна дума прие закон, с който на практика се декриминализира насилието вкъщи. Основният аргумент за новия закон - да се опази семейният и родителски авторитет. Законът декриминализира насилието в семейството, когато няма тежки наранявания и наказанията в такъв случай стават само административни т.е. глоби.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Домашно насилие, което не е довело до наранявания и травми, ще бъде санкционирано с глоба до 30 000 рубли (470 евро). Промяната се отнася само за случаите, когато такива действия се извършват за първи път. Ако има рецидив, тогава глобата стига до 40 000 рубли или дохода за три месеца, както и общественополезен труд до 240 часа. При още по-тежки случаи може да има затвор от до три месеца или общественополезен труд от до половин година. За приемането на закона са гласували 380 депутати от общо 383 присъстващи, останалите трима не са подкрепили решението.
Владимир Жириновски, лидер на Либерално-демократичната партия, коментира, че този закон помага "да се запази, а не да се разруши семейството". „А за да няма побои, трябва да се сключва брак по любов, подчерта политикът, допълвайки, че "не трябва да се месим в семейството".
Припомяняме, че законопроектът е дело на ултраконсервативната Елена Мизулина, която е председател на Комисията по семейните въпроси към Думата. Според нея "не е задължително наказанията вкъщи да противоречат на социалните ценности". По думите ѝ криминализирането на семейното насилие в Русия т.е. "законът за шамарите" в рамките на руския Наказателен кодекс е въвел непропорционални наказания за домашно насилие и в момента санкциите са по-тежки, отколкото ако пребиеш непознат на улицата. С промените се защитават традиционните семейни ценности, смята Мизулина.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
От своя страна Руският федерален център за психиатрия и наркология "Владимир Сербски" по-рано "изрази недоумение" във връзка с декриминализирането на побоите в семейството. Според психиатрите това "ще насърчи антиобщественото поведение" и ще доведе до "негативни последици за здравето и развитието на непълнолетните, подлагани на подобни насилствени действия".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Статискитката сочи, че през 2015 година повече от 4 000 души в Русия са убити от член на семейството, показват данни, изнесени от Комисията за правата на човека в Кремъл. Според същия източник 40% от най-тежките престъпления в страната са извършвани в рамките на семейството.