Около 350 училища в Бавария въвеждат официално обучението по ислям от следващата учебна година, съобщава Дойче веле. През тази седмица властите в южната германска провинция решиха да преобразуват пробното преподаване на уроци по ислямско вероучение в официален учебен предмет.
Още: Белият дом: Тръмп е недоволен и от Путин, и от Зеленски, прости на Уолц (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 01.04.25 - Каква е тайната история на войната в Украйна?
Уточнява се, че основната цел на новия официален предмет е учениците в държавните училища да получат знания, които да са "в духа на ценностната система на германския Основен закон и на баварската конституция".
Изучаването на ислям вместо уроците по религия и етика ще се превърне в алтернатива основно за ученици, които изповядват исляма. В Бавария броят на мюсюлманските деца в училищата възлиза на около 160 000.
Въвеждането на новия предмет има дългогодишна история. В началото на учениците се предлагаха часове по ислям на турски език, впоследствие уроците се преподаваха на немски. Пилотната програма за изучаване на ислямско вероучение стартира през 2009 година, като оттогава предлагането ѝ постоянно се разширява - най-вече в гъсто населените райони в провинцията.
Още: Путин обяви най-масовото призоваване на донаборници от 14 години насам
Още: Хърватия след приемането на еврото: Приливът на туристи расте
В Бавария програмата е изцяло държавна.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Обяснено: Защо Черно море е толкова важно за Украйна и Русия?
Още: Проливен дъжд превърна в реки улиците на гръцки остров (ВИДЕО)
В други германски провинции през годините съдържанието на предмета се разработваше съвместно с ислямски организации. В Хесен, например, от 2013 година насам програмата се изготвяше съвместно с турското ислямско сдружение "Дитиб". През годините обаче недоверието към "Дитиб" нарасна. Причината е, че сдружението е пряко подчинено на турската дирекция по религиозни въпроси.
През април 2020 година културното министерство в Хесен реши да преустанови партньорството с "Дитиб" заради предположението, че "сдружението е под политическото влияние на турската държава". И други провинции, сред които Баден-Вюртемберг и Северен Рейн-Вестфалия, избраха да ограничат партньорството си с организацията.