Ограничения, страх и агитация - какво накара руснаците да се ваксинират

24 януари 2022, 17:15 часа • 2622 | прочитания

Преди една година в Русия започна масовото ваксиниране срещу COVID-19. От тогава са се ваксинирали над 75 млн. души. Руското издание "КоммерсантЪ" проследи как се е променяла активността на ваксиниране след въвеждането на различните мерки - въвеждането на QR-кодовете, обявяването на неработни дни и пиковете на заболеваемост и смъртност.

Още: Наесен с песен: Макрон може да свика нови предсрочни парламентарни избори

Още: "Войната ни действа като наркотик": Защо дезертьори се връщат на фронта? Свидетелски разкази

Масовото ваксиниране стартира на 18 януари 2021 година. То беше предшествано от втората вълна на заболеваемостта, достигнала своя пик в края на декември 2020 година. От края на януари на седмица са се ваксинирани повече от половин милион души.

Темповете на ваксиниране нарастваха постепенно и бяха съпровождани от подбуждащи изявление от първо лице. НА 23 март президентът на Русия Владимир Путин прие своята първа доза ваксина и призова гражданите да се ваксинират. Той направи последващи призиви през юни и октомври в разгара на новите вълни на заболеваемост и последващи пикове на ваксиниране.

Още: Агитирали в TikTok: 14 души са задържани за тероризъм

Още: Съдбата на окупираните украински земи: Твърди изявления и гръмки слухове

Снимка: Getty images

През май заболеваемостта в Русия намаля повече от два пъти от началото на годината. Властите обявиха за неработни дните от 1 до 10 май без ограничения за заведенията за обществено хранене и търговията. В този период темповете на ваксиниране се понижиха - от 3 до 8 май, в сравнение с април, се ваксинираха два пъти по-малко хора - 0,7 млн. срещу 1,2–1,4 млн. на седмица.

През лятото страната започна третата вълна коронавирус - през юни заболеваемостта и смъртността скочиха повече от два пъти. 

Пикът на ваксинирането бе регистриран през първата половина на юли. За първи път от началото на кампанията седмичният брой на ваксинираните превиши 3 милиона. Интересът нарастваше на фона на въвеждането на системата от QR кодове в Москва и други региони. От 28 юни тя започна да действа в заведенията за обществено хранене в Москва. 

Още: Депресия, треперещи ръце и припадъци: Защо се пази в тайна здравето на канцлерите на Германия?

Още: Милиони деца в Германия страдат от пристрастени родители: Причините

На 19 юли отмениха QR кодовете и темпът на ваксиниране намаля, като в началото на септември показателите спаднаха почти 4 пъти. За да спаси положението правителството направи лотарии, в които се разиграваха апартаменти. 

Последният пик на интереса на руснаците към ваксините съвпадна с четвъртата вълна на коронавируса. От средата на октомври от болестта за първи път умираха над хиляда души на ден. 

Снимка: Getty images

Към 1 ноември всички 85 субекта на Руската федерация обявиха въвеждането на QR кодове под една или друга форма. От 30 октомври до 7 ноември бяха обявени неработни дни. Веднага след това беше преодоляна седмичната граница от 3 милиона ваксинирани. 

Към края на годината седмичните показатели постепенно се върнаха на 1 млн. ваксинирани на седмица. През януари 2022 година започна петата вълна, но темповете на ваксиниране паднаха до 700-800 хил. души седмично. В същото време Държавната Дума отхвърли законопроекта за въвеждане на QR за всички руснаци. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес