Най-големият самолет в света и носител на много рекорди е изгорял след поредица от удари от снаряди, съобщава сайтът на „Спутник Беларус“, като се позовава на кадри от руския Първи канал. Някои медии пишат, че възстановяването му ще струва три милиарда долара, снимките поставят под съмнение принципната възможност за ремонт.
Още в края на февруари Укроборонпром обяви унищожаването на Ан-225 „Мрия“ на летище Гостомел (близо до Киев) от огъня на руските войски, но тогава не бяха предоставени снимки, потвърждаващи унищожаването на самолета.
Съмненията за съдбата на „Мрия“ се разсеяли след появата на нови данни от самото летище.
Самият технически вид на самолета, повреден при артилерийската атака, поражда съмнения относно възможността за възстановяването му. Той не само е изгорял от пожара, избухнал след ударите, но е и загубил носовата част, а конструктивните му елементи са сериозно деформирани.
Самолетите в случай на пожар обикновено губят първоначалната форма на обшивката, след което обикновено не се възстановяват (често е по-евтино да се построи нов самолет). В случая с „Мрия“ ситуацията се усложнява допълнително от факта, че много от компонентите му не се произвеждат отдавна, пише сайтът Naked Science.
Унищоженият самолет съществуваше в единствен екземпляр: втората „Мрия“ (готовност за 70%) не била завършена при СССР, а в постсъветския период това също не било извършено. Ан-225 е извършил правия си полет през 1988 г. Първоначално конструкцията му е предвидена за транспортиране на блокове от ракетата "Енергия" и космическата совалка "Буран" от производствената площадка до мястото на изстрелване. Поради големите размери на обектите транспортирането било затруднено.
"Мрия" и "Буран". Снимка: Vasiliy Koba / CC BY-SA 4.0
Поради разпадането на СССР и ликвидирането на програмата "Енергия", самолетът е спрян. След 1994 г. той не лети, оборудването му постепенно е свалено. В началото на XXI век обаче решават да го използват за търговски полети и го възстановяват. „Мрия“ е превозвал товари до 200 тона, а технически е можел да вдигне до 250 тона (световният рекорд е поставен през 2004 г. и е доведен до 253,8 тона през 2009 г.).
Използването на уникалната машина с шест двигателя било затруднявано от това, че като повечето летища в света не са пригодени за такива големи самолети. Въпреки това периодичната му експлоатация продължава до последните години.