Нидерландия официално е поискала от Европейската комисия (ЕК) допълнителна мисия за установяване на факти в България, съобщи БНР. Тя е свързана с ветото на страната за влизането ни в Шенген.
Още: Сирски: Водим ожесточени боеве на над 1000 км
Още: Зеленски за "мира от Истанбул": Путин искаше да ме свали и кумецът му да стане президент (ВИДЕО)
Миналата година мисията е била отказана, което означава, че сега в това отношение има голям пробив и напредък в опитите за приемане на България в Шенгенското пространство.
Нидерландското правителство вече няколко пъти повтори, че иска да види напредък във върховенството на правото у нас, за да ни допусне в пространството за безгранични пътувания. Междувременно Австрия ни налага вето заради нелегалните мигранти.
Още: След австрийския президент: И вицеканцлер се разграничи от Нехамер, подкрепя влизането ни в Шенген
Още: ЕС: Ще отговорим на митата на Тръмп по “пропорционален начин“
Още: Жестока битка на ВСУ със севернокорейците в Курск: На 9-ия час почти свършихме боеприпасите (ВИДЕО)
За мисията преди повече от месец съобщи министърът на миграцията на Нидерландия Ерик ван дер Бург, а по-късно и служебният премиер Марк Рюте. Българският премиер Николай Денков също загатна, че се водят разговори за изпращане на европейска мисия у нас, която да установи напредъка към Шенген.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Признаци на затишие в руската офанзива: Подготовка за нов натиск или друго? (ОБЗОР - ВИДЕО)
Още: Спряха пътническите влакове от Александруполис до българската граница: Каква е причината
Още: Австрия излиза от Шенген, Румъния влиза: Предложение на Букурещ
Какво очаква Нидерландия?
Нидерландия очаква оценка на последните законодателни промени у нас, засягащи контрола на главния прокурор, промените за КПКОНПИ и готвените конституционни изменения.
Още: Зеленски: Никога няма да признаем окупираните територии за част от Русия
Още: Земетресение от 5,1 разтърси остров Лесбос, вторичните трусове продължават
Снимка: Getty Images
От ЕК междувременно заявиха, че България и Румъния изпълняват изискванията за пълноправно членство в Шенген. Комисията иска да посредничи в диалога между двете балкански страни и несъгласните да ги пуснат в Шенгенското пространство.
Още: Въпреки добрите оценки: Нидерландия отново ни спира за Шенген
Избори в Нидерландия - как ще ни повлияят?
В сряда в Нидерландия предстоят предсрочни парламентарни избори. Според проучванията фаворит е партията "Нов социален договор", оглавявана от Питер Омтзихт. Тя е дясноцентристка и макар да е част от Европейската народна партия, се противопоставя на бъдещото разширяване на ЕС.
“За Омтзихт приоритетите са вътрешнополитически и едва ли може да очаквате положително решение за Шенген“, заяви пред БНР евродепутатът София ин'т Велд от "Обнови Европа".
Още: Рюте: За България трябва да бъдем строги, но честни
Не е ясно каква ще бъде позицията на Християндемократическия апел - партия, която според проучванията е много близо до "Нов социален договор", каза Йерун Ленарс, който е неин член и евродепутат от ЕНП.
Нидерландските евродепутати от тази политическа група промениха позицията си и вече подкрепят влизането на България в Шенген.
Още: Ден по ден: Мария Габриел се отчете на Пеевски за работата си за Шенген