На 27 юни 26-годишният Максим Мусиенко е на работа в магазин за електроника в търговския център в Кременчук. На място има около 100 клиенти, на които той помага с консултации за покупка на климатици. В 16 ч. местно време руска ракета поразява същия този мол в централната част на Украйна. Най-малко 18 души са убити, 59 са ранени, а смъртните случаи най-вероятно ще се увеличават в следващите часове.
„Работех, а в магазина имаше много хора. Не си спомням нищо след това“, казва Максим пред кореспондента на BBC в Кременчук. „Търговският център не е обект от опасност за руснаците. Мислех си, че сме далеч от границата“, добавя настаненият в болница Мусиенко. Той е с рана от шрапнел, сътресение на мозъка и множество драскотини.
Съпругата му Виктория седи до него на болничното легло. Току-що са отпразнували годишнина, а следващата седмица предстои нейният рожден ден. Виктория била у дома, когато чула експлозията в мола. Веднага опитала да се свърже със съпруга си. „Вдигна телефона си и каза, че е в центъра на пожара“, припомня си тя.
„Не сме завладявали никого, просто искаме да живеем“, казва Максим за войната, започната от Русия на 24 февруари.
Припомняме, че руският ракетен удар над града в Централна Украйна се случи в период, в който в търговския център се намираха над 1000 души – по данни на президента Володимир Зеленски. Според него мнозина са успели да се измъкнат малко преди атаката, чувайки сирените за опасност. Други обаче са останали заклещени в клопката.
Никола е друг мъж, откаран в болницата след ракетния удар. Събудил се е в руините до съпругата си. „Опитахме да се измъкнем. Помогнах на жена ми, както и на едно момиче, което видяхме по пътя. Видях хора, които лежаха на земята. Някои от тях не отговаряха. Пожарът се усилваше“, казва той пред BBC.
Съпругата му също е в лечебното заведение и той ѝ пише поне през 2 часа, за да провери състоянието ѝ. „Не мислех, че това може да се случи. Никога не съм си представял, че ще атакуват търговски център. Там имаше жени и деца. Изглеждаше като безопасно място“, добавя Никола.
„Безопасното място“ обаче вече е превърнато в руини. Спасителните екипи все още са на място в опит да открият оцелели. Молът е едно от най-посещаваните места в града, намиращ се в Полтавска област. Там са разположени магазини, предлагащи различни стоки от дрехи до бижута, както и редица ресторанти. В радиус от 2 км от мястото на ракетния обстрел живеят близо 36 хиляди души.
Миша, който е жител на Кременчук, споделя, че е посещавал търговския център няколко пъти от началото на руската инвазия. Молът затваря всеки път, щом над града се чуят сирени, казва той. „Винаги има много хора там“, добавя Миша.
Зеленски нарече атаката „терористичен акт“, докато лидерите на Г-7 я определиха като военно престъпление. Русия твърди, че поразила хангари с оръжие и боеприпаси, постъпили в Украйна от САЩ и Европа, а нападението създало пожар, който обхванал разположен в близост „нефункциониращ търговски център“. Според украинската армия Кремъл тероризира украинското общество с ракетни атаки, за „да пречупи морала“ му.
В близост до сградата на търговския център беше създадено пространство за почитане на загиналите. Хората палят свещи, полагат цветя и отдават почит на жертвите. Други чакат новини за изчезналите. Жена на име Анна със сълзи на очи разказва пред BBC, че имала приятели, работещи в аптеката на търговския център. "Всичките ми приятели там са млади, под 30 години. Какво правят те (б.а. - руснаците)? Ще ни убият. Искам Русия да поеме отговорност“.