Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

НАТО иска още по-мощни оръжия за Украйна - с обсег до 5500 км (ВИДЕО)

26 ноември 2024, 15:52 часа • 1512 прочитания

Парламентарната асамблея на НАТО прие резолюция, в която има отделна точка, призоваваща членовете на Алианса да предоставят на Украйна ракети със среден обсег.

Сред призивите към правителствата и парламентите на страните членки на отбранителния съюз са засилване на санкциите срещу Русия и Северна Корея и "предоставяне на Украйна на всички средства, необходими за самозащита и възпиране на по-нататъшна агресия, включително ракети със среден обсег на действие".

Още: В Кремъл са нервни: Разговорите за прехвърляне на ядрени оръжия на Украйна напрегнаха Песков

Значи ли това ракети "Томахоук"?

Ръководителят на постоянната делегация на Върховната рада (украинския парламент) в Парламентарната асамблея на НАТО - Егор Чернев от партията на президента Володимир Зеленски "Слуга на народа" - уточни, че става дума за ракети с обсег от 1000 до 5500 км. Той даде за пример американските ракети „Томахоук“ и посочи, че те могат да нанесат удар "в стратегическата дълбочина на противника".

„Украинската делегация успя да убеди западните колеги да подкрепят моето предложение и да включат тази точка в резолюцията на следващата сесия на Асамблеята. Това решение е първата стъпка, която създава правна основа и дава основание на правителствата на страните членки на НАТО да вземат съответното решение“, пише Чернев във Facebook. "Надяваме се на положително решение".

В края на октомври Зеленски потвърди новината, че е поискал от САЩ ракети "Томахоук". Тази точка е била в секретната част от "Плана за победа": NYT: Зеленски се готви да обвини Запада за бъдеще, в което Русия притежава украински земи.

Получил е обаче "не" от Вашингтон, защото Щатите се притеснявали от ескалация във войната, в случай че Киев се сдобие с ракетите с обсег 2400 км. Това е над 7 пъти повече от обсега на ATACMS. "Казах, че това е превантивен метод. Беше ми отговорено, че това е ескалация“, разкри украинският лидер.

Още: НАТО обсъжда превантивни високоточни удари срещу Русия

Ескалация

Резолюцията на Парламентарната асамблея на НАТО идва в период на ескалация във войната, чието начало постави диктаторът Владимир Путин през февруари 2022 г. Силите му поразиха Днипро с нова балистична ракета "Орешник", по думите на стопанина на Кремъл. Той заяви, че оръжието е със среден обсег и не може да бъде спряно от противовъздушните системи, с които Западът снабдява Украйна.

Още: Руското шоу с "Орешник" - 3 по 10-балната система. Путин подписа смъртната присъда на Русия

Ударът, който според сателитни снимки е пропуснал поставената цел, дойде като отговор на даденото от западните партньори разрешение Украйна да обстрелва руски военни обекти с далекобойни ракети като ATACMS и Storm Shadow. А такива удари вече имаше - със сериозни поражения по военната инфраструктура и военни жертви за Русия: Путин си призна: Първите Storm Shadow по цел на руска територия взеха жертви (ВИДЕО).

Отделно от това издирваният от Трибунала в Хага диктатор обнови ядрената доктрина на Русия - т.е. стъпките и правилата за евентуално използване на ядрено оръжие. Според новата версия това може да стане при масирана атака по Руската федерация с конвенционални, а не ядрени оръжия, осъществена от неядрена държава, но с подкрепата на ядрена сила. Това означава, че американски, британски и френски ракети могат да се считат за съществена заплаха за Москва. Според някои анализатори Путин блъфира, но Западът е сериозно притеснен: Блъфираме с ядреното оръжие, мислещите са наясно: Близък до Путин източник.

Какво още призовава резолюцията на НАТО?

Резолюцията на Парламентарната асамблея на НАТО призовава членовете на Алианса да подкрепят усилията на Украйна за постигане на мир, очертани във формулата за мир на президента Володимир Зеленски, да останат верни на принципа „нищо за Украйна без Украйна“ и да активизират усилията си да помогнат на страната да стане 33-ия член на Алианса възможно най-скоро. Това е и точка номер едно в "Плана за победа" на Зеленски.

Парламентарната асамблея на НАТО призовава за стратегически подход за противодействие на руската заплаха и настоява за устойчива и засилена подкрепа за Украйна. В няколко резолюции се споменават доставки на модерни оръжия, противовъздушна отбрана и признаване на правото на Украйна да нанася удари по военни цели в Русия съгласно принципите на ООН за самозащита.

Междувременно генералният секретар на НАТО Марк Рюте подчерта, цитиран от The Guardian, че "подкрепата ни за Украйна ги задържа (украинците) в борбата, но трябва да продължим, за да променим траекторията на конфликта“.

Още: Военният лидер на НАТО: Руската армия е по-голяма, но по-неспособна в сравнение с 2022 г.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес