Руският диктатор Владимир Путин е най-одобряван в България от всички страни в ЕС.
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Това показват данните от ново проучване на Ipsos, представено от "Евронюз" и реализирано в периода 23 февруари - 5 март с 25 916 души от 18 страни в ЕС, които представляват 96% от населението.
Според данните 37% от българите имат положително мнение за Путин (все пак 11% повече българи т.е. общо 48% имат отрицателно мнение за руския диктатор), а за унгарския президент Виктор Орбан одобрението у нас е още по-високо - 47%.
Още: Путин подписа указа за пролетния военен набор: Колко хиляди руснаци ще бъдат мобилизирани?
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио
Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария
Страната ни изпъква като изключителен случай - най-високата оценка за Путин и Орбан сред държавите от Европейския съюз (ЕС) въобще, тъй като в европейското семейство като цяло 79% от анкетираните имат негативно мнение за държавния глава, издирван от Международния наказателен съд в Хага за военни престъпления в Украйна. От друга страна, 10% имат позитивна оценка за него, а 11% "не знаят достатъчно".
Още: Стивън Сегал и историята на избити украински военнопленници: Украинец не му е спестил нищо
Още: Белгийски съд отхвърли делото срещу Фон дер Лайен за ваксините
Сред страните, в които отрицателното отношение е най-голямо са:
- Финландия - 94%,
- Швеция, Дания, Полша - 91%
- Испания - 90%,
- Португалия - 89%, Нидерландия - 88% и др.
Отрицателният процент пада под прага от 60 на сто само в четири страни: Гърция (59%), Унгария (57%), Словакия (56%) и България (48%).
Още: Киев работи усилено за уреждане на среща между Зеленски и Тръмп
Още: Румъния подписва през февруари договора за нов комплекс Patriot
Оценките за Володимир Зеленски
Почти половината европейци имат положително мнение за украинския президент Володимир Зеленски, но рейтингът му варира значително в различните държави-членки.
47% от европейците имат позитивно мнение за него, докато 32% имат негативно. Всеки пети европеец пък не заема позиция и казва, че не знае достатъчно за него. Това прави Зеленски най-харесваният лидер от осемте европейски фигури, анкетирани от Ipsos, но в резултатите за него има най-силни колебания.
Още: Зеленски разкри доходите си за 2023 г.: Какво показва данъчната декларация на президента?
В скандинавския регион и на Иберийския полуостров Зеленски получава най-високите положителни оценки: 81% във Финландия, 74% в Швеция, 72% в Дания и Португалия и 64% в Испания.
За разлика от тях, повече от половината от анкетираните в Унгария (60%), Гърция (57%) и България (56%) имат отрицателно мнение за украинския президент.
Други страни, в които отрицателната преценка надделява над положителната, са Словакия (50% срещу 26%), Австрия (47% срещу 33%), Италия (41% срещу 32%) и Чехия (37% срещу 36%).
Картината контрастира с официалната линия, възприета от националните правителства: Джорджа Мелони от Италия и Петър Фиала от Чехия са твърди поддръжници на Украйна и защитават режима на санкции срещу Русия.
Друг забележителен случай е Германия, водещият донор на военна помощ на ЕС. Според проучването германците са далеч от консенсус в оценката си: 41% имат положително мнение за Зеленски и 36% - отрицателно.
Още: Ново проучване: Руснаците виждат войната в Украйна като защита срещу Запада
По отношение на намеренията за гласуване преди изборите през юни, Зеленски печели най-много точки от привържениците на основните проевропейски партии: Европейската народна партия (61%), Социалистите и демократите (62%), либералите от Обнови Европа (59%) и Зелените (63%). Положителният процент спада до 47% с твърдо десните Европейски консерватори и реформисти (ECR) - групата, която включва Мелони и Фиала. Левицата е разделена поравно: 40% казват положително, а 42% казват отрицателно. Сред поддръжниците на крайнодясната Идентичност и демокрация (ИД) отрицателното мнение (53%) убедително засенчва положителното (26%).
Макрон, Шолц и Мелони
Проучването предлага също така информация за това как европейците оценяват други видни лидери на континента.
Френският президент Еманюел Макрон е втори в класацията на най-харесваните, като 41% от анкетираните казват, че имат положително мнение за него срещу 34%, които казват отрицателно. Не е изненадващо, че французите са най-суровите му критици, като цели 62% избират отрицателно и само 28% положително.
Популярността на Макрон е голяма в Румъния (57%), Гърция (55%), Германия (53%), Дания (52%) и Холандия (50%).
Германският канцлер Олаф Шолц предизвиква по-голямо безразличие: 38% от анкетираните казват, че не знаят достатъчно за човека, който ръководи най-голямата икономика в блока, докато 29% изразяват положително мнение, а 33% – отрицателно.
Относно италианският премиер Джорджа Мелони, испанецът Педро Санчес и полякът Доналд Туск доминира опцията "не знам достатъчно" (съответно 43%, 58% и 50%). В резултат на това за никой от тримата не може да се каже, че е особено харесван или нехаресван. Извън Италия Мелони среща неодобрение само в Испания, където 44% имат негативно мнение за нея.
Интересното е, че респондентите в Румъния горещо одобряват Мелони (54%), Санчес (49%) и Туск (53%).
Европейците за Орбан
Унгарският Виктор Орбан е друг особен случай: 48% от анкетираните имат отрицателно мнение за него. Едва 15% имат положителна оценка, а останалите (37%) заявяват, че "не знаят достатъчно". Орбан обаче се радва на голямо одобрение сред българите: 47% позитивни срещу 24% неодобряващи.
Швеция (65%) и Финландия (64%), две страни, чиито кандидатури за членство в НАТО бяха отложени отчасти поради тактиката на Орбан, регистрират най-остро неодобрение, следвани плътно от Румъния (60%), Полша (58%), Австрия (58%), Холандия (56%), Германия (53%) и Дания (52%).
В Унгария, където Орбан управлява с безапелационно мнозинство, 54% от участниците имат отрицателно мнение за своя премиер и 32% – положително. (Проучването е проведено след скандала, който принуди унгарския президент Каталин Новак да подаде оставка, което анализатори определиха като най-големия тест за лидерството на Орбан.)
Снимки и графики: Ipsos и Getty images