Втори мъртъв делфин, покрит с мазут, е намерен на един от плажовете на руския крайбрежен град Анапа, съобщиха от руското министерство на извънредните ситуации. Екологичната катастрофа, причинена от разлива на петролни продукти в Черно море след като в неделя, 15 декември, два руски танкера претърпяха крушение в Керченския пролив и изляха 4 000 тона мазут в морските води, се разраства. Токсичните вещества, изхвърлени в морето при аварията, продължават да увреждат екосистемата, като убиват морски животни и птици.
65 кв.км са засегнати и площта се очаква да се увеличи
Повече от 60 км плаж от Анапа до Кримския мост е замърсен с мазут, съобщи и Грийнпийс. Според радарните изображения, мазутът продължава да изтича от потъналата част на един от танкерите, съобщиха от организацията в коментар за BBC.
Общата площ на разлива, според оценките на Грийнпийс, сега е около 65 квадратни километра. При това мащабът на замърсяването може да се увеличи през следващите дни, смятат от организацията. Доброволци са събрали повече от 3300 тона замърсен пясък и 4 тона мазут. Около 6 хиляди души работят по ликвидирането на последствията от аварията на танкера.
The second dead dolphin has already been thrown onto the beach of Anapa, - Russian Emergencies Ministry
— NEXTA (@nexta_tv) December 20, 2024
It is also reported that volunteers have collected more than 3.3 thousand tons of polluted sand and 4 tons of fuel oil. About 6 thousand people are working to eliminate the… pic.twitter.com/D7wz8BcoTG
Понякога усилията за почистване още повече влошават нещата
Разливът на петрол вече е навредил на дивата природа покрай бреговата ивица. Еколозите сигнализират за масова смърт на птици (дори ако доброволците и специалистите успеят да ги почистят, те все още могат да умрат заради токсичните ефекти на мазута). Риск от смърт от задушаване или поглъщане на петролните продукти има и за други представители на фауната, включително за делфините (а Черно море е обитавано и от два редки вида делфини и морски свине).
Още: Трети руски танкер бедства в Черно море, извънредно положение в Русия заради разлива
От Грийнпийс се опасяват, че разливът ще има дългосрочни последици, тъй като обръщат внимание, че нефтът е много труден за почистване от скалисти брегове и усилията за почистване често влошават вече нанесените щети.
Плажовете на Анапа ще са токсични поне още 10 години
Пясъкът на плажовете в Анапа ще е токсичен поне още 10 години, предупреждават еколозите.
Цялото крайбрежие е покрито с чували с мазут - доброволците не разполагат с големи железни съдове, в които да го съхраняват. Само че от тези чували той продължава да се просмуква навън и да попива в пясъка, съответно се налага постоянно да бъде събиран отново, което е непосилна работа.
Пясъкът, смесен с петролните вещества, може да се изхвърля само на специални сметища, в идеалния случай в лицензирани петролни рафинерии. Преди унищожаването му специалистите трябва внимателно да отделят пясъка от мазута, обяснява Светлана Ковалевская, съветник на ръководителя на екологичното дружество, което се опитва да почисти плажната ивица.
Мазутът и петролът от разбитите руски танкери в Азовско море дълго време ще са опасни (ВИДЕО)
Заглавната снимка е архивна.