Отприщената от руския диктатор Владимир Путин война в Украйна направи невъзможно участието на руските спортисти в международни състезания. За да продължат да се състезават, но вече под чужд флаг, най-малко 204 от тях са сменили гражданството си през изминалата година, пише изданието "Холод".
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Повечето спортисти не говорят публично за това и тези решения стават известни обикновено чак по време на състезанията, когато преминават през процедурата по регистрация.
Сред сменилите гражданството си руски спортисти най-много са шахматистите - 141 души, включително една от най-успешните състезателки в историята на руския шах - Александра Костенюк. Световната шампионка по шахмат сред жените, двукратна шампионка на Русия, европейска шампионка и трикратна победителка в Световните шахматни олимпиади като част от националния отбор на Руската федерация в момента вече се състезава за Швейцария.
На второ място са фигурното пързаляне и конният спорт - 11 представители на тези спортове са сменили руското си гражданство, включително Диана Дейвис (дъщеря на заслужения треньор на Русия Етери Тутберидзе) и нейният партньор Глеб Смолкин, които вече се състезават за националния отбор по фигурно пързаляне на Грузия.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
ОЩЕ: Шести милиардер от списъка на Forbes се отказа от руско гражданство
В художествената гимнастика и тениса петима състезатели също са преминали към чужди отбори - например, двукратната световна шампионка по художествена гимнастика сред юношите и бронзова медалистка от руското първенство през 2020 г. Анастасия Симакова, която от 2024 г. ще се състезава за Германия.
Анализът на изданието показва, че най-гостоприемен за руските спортисти се е оказал Израел - 25 спортисти вече се състезават под негов флаг. На второ място е Сърбия с 19 спортисти, следват Германия с 13 спортисти, Франция с 12, Полша с 11, Казахстан с 10, Армения и Великобритания - с по 9, САЩ - 7, Испания и Палестина - с по 6.