Толкова голям и мощен взрив, какъвто стана при успешната украинска атака срещу руския десантен кораб "Новочеркаск" в пристанището на Феодосия, Крим, не може да се получи само заради възпламеняване на горивото на кораба или на боеприпасите му - трябва да е имало и друг товар. Това категорично заяви говорителят на украинското командване "Юг" капитан Наталия Хуменюк. Тя коментира темата във включване за украинския телемаратон.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
"Очевидно феерично. Експлозивно-феерично, дори бих казала. Защото взривът беше наистина силен. Детонациите продължиха дълго време. Пожарът беше мащабен. Така че тепърва ще чакаме актуални данни, защото се водят бойни действия. След това ще трябва да съберем изчерпателна информация за резултатите от нея", отбеляза Хуменюк.
ОЩЕ: Украйна взриви руски военен кораб - дойде ли F-16? (ВИДЕО)
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Remnants of the Ropucha-class landing ship Novocherkask are cooking off in the port of Feodosia. pic.twitter.com/68L0Pct78x
— NOELREPORTS 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) December 26, 2023
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Какъв може да е бил товарът?
"Големите десантни кораби сега се използват от Русия почти постоянно като логистични съоръжения, за превоз на важни товари - нещо, което те не могат да си позволят по друг начин. Следователно е вероятно това да е бил някакъв "коледен подарък", напълно опакован", заяви украинският капитан. Почти същото каза и говорителят на украинските ВВС полковник Юрий Игнат.
В социални мрежи и медийни канали се спекулира, че на кораба може да е имало голяма пратка с военни дронове и то "Шахед". Украинското издание Defense Express даде подробности и за самия кораб "Новочеркаск" - построен е на територията на Полша още в съветско време като кораб от проект 775. "Новочеркаск" се появява на вода през 1987 г., но корабът е в експлоатация за кратко. От 1990 г. до 2007 г. е на консервация и едва след това влиза в състава на Руския черноморски флот. Водоизместимостта е 4080 тона, дълъг е 112,5 метра, широк е 15 метра, има екипаж от 87 души и може да превозва товари до 460 тона.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Корабът не за пръв път е атакуван успешно от украинците. Украинската армия го удари за първи път на 24 март 2022 г., когато руските окупатори го вкараха в пристанището на Бердянск. Тогава обаче корабът имаше късмет и не му бяха нанесени значителни щети, така че той успя да стигне до залива на Севастопол (временно окупирания Крим) за ремонт. Сега вече нещата изглеждат като фактически край - а по първоначални данни на украинския телеграм канал "Кримский ветер", 30% от екипажа е загинал:
Според назначения от руснаците губернатор на Крим Сергей Аксьонов Кримският мост работел нормално. Но Хуменюк каза, че украинците още нямат достоверна информация.
"Руските кораби не застъпват бойно дежурство в Черно море. Първо времето не им помогна. Имаше мощни бури - 5-6 бала. Това наистина са много силни морски бури за Черно море. Отделно виждаме, че не използват и ракети "Калибър" за дълъг период - не са стреляли с такива повече от три седмици. Тогава имаше един такъв случай, явно за координация с тактическата авиация. И много бързо връщане отново в пункта за базиране", разказа украинският военен.
Хуменюк добави, че руските окупатори вече са разпръснали корабите си в различни пристанища и различни заливи. "Те са съсредоточени най-вече в Новоросийск (на източния бряг на Черно море). И това е такова безразсъдство с Феодосия, ако приемем, че за тях е било достатъчно далеч. Сега знаят, че "далеч" не е достатъчно далеч", коментира Хуменюк.
Още: Русия преправи плана: Строи 2 нови военни кораба, щели да бъдат най-големите във флота ѝ