Игуменът на Киевско-Печорската лавра - митрополит Павло - заяви, че той и други членове на контролираната от Русия Украинска православна църква (УПЦ) към Московската патриаршия имат право да останат и не планират да напускат лаврата. Те не възнамеряват да си тръгнат до края на съдебното производство относно манастира, съобщи "Украинска правда".
Още: Папа Франциск е в критично състояние, наложило се е кръвопреливане (СНИМКА)
Още: Във Франция: Загинал и тежко ранени полицаи след атака с нож на протест в защита на Конго (ВИДЕО)
На 10 март Министерството на културата в Киев излезе с изявление, в което се казва, че монасите от УПЦ трябва да напуснат лаврата - най-важния православен манастир в Украйна, до 29 март, т.е. днес.
"Във вторник пристигна писмо, в което се посочва, че на 30-ти ще започне "прехвърлянето" на лаврата към държавата", каза митрополит Павло, цитиран от "Украинска правда". "Законът е на наша страна. Ние ще останем в лаврата, докато приключи съдебният процес. Имаме дългосрочен договор, който не може да бъде прекратен по време на война".
Още: Урсула фон дер Лайен е възмутена от нападението срещу представителството на ЕК в София
Още: Без Европа като миротворец в Украйна - друг вариант за чужди войници
Павло допълва, че му е бил предложен компромис, при който контролираният от Москва църковен водач митрополит Онуфрий, семинарията и той самият да напуснат лаврата, като отговаря, че "човек не слиза от кръста, а бива свален от него".
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: В Австрия подготвят коалиционно правителство
Още: НАТО планира да изгради мрежа от тръбопроводи за бърза доставка на реактивно гориво
Междувременно, на въпрос на журналисти от "Радио Свобода" защо членовете на Московската патриаршия изнасят икони от лаврата, Павло отговаря: "Защото е наша".
На 29 март в Търговския съд на Киев е постъпил иск, заведен от манастира на УПЦ в Киевско-Печорската лавра, с искане прекратяването на договора с УПЦ да бъде обявено за недействително. Договорът на контролираната от Русия църква за наем на част от лаврата - наречена Горна лавра - изтече на 1 януари, а украинското правителство реши да не удължава наема.
По-късно украинските власти съобщиха, че от 29 март ще прекратят и безсрочния договор за наем на останалата част - Долната лавра - на контролираната от Русия църква, като я обвиниха в нарушаване на условията на договора за наем.
Още: Сириец на 19 години е заподозреният за нападението в Берлин
Още: Папа Франциск няма да води неделната служба за втора поредна седмица
Преди време украинските служби влязоха в Киевско-Печорската лавра заради изпълнение на песента "Майка-Рус" в един от храмовете, започна дело, а свещеникът бе освободен. Съветът за национална безопасност и отбрана (СНБО) на Украйна призова да се внесе законопроект за "невъзможност за дейност в Украйна на религиозни организации, свързани с центровете на влияние в Руската федерация. Така Руската църква е аут от Украйна, защото е инструмент на Владимир Путин. Вижте тук историята на прогонването.
Днешното изселване е само последната стъпка в горчивия разкол, който разделя православните вярващи в Украйна. През 2018 г. църквата в страната се разцева на две фракции с почти едно и също име. През 2019 г., в условията на съпротива от страна на Кремъл, Православната църква на Украйна (ПЦУ) получи църковна независимост от Константинополската патриаршия. В знак на политическите разломи, които са в основата на враждата, църквите на ПЦУ предложиха подкрепа на протестиращите на Майдана през 2014 г., които свалиха проруския президент Виктор Янукович. Така остана Украинската православна църква (УПЦ), която все още е лоялна на Москва.