Молдовските власти отхвърлиха твърдението на руското министерство на отбраната от 23 февруари, че Украйна планира провокация срещу Приднестровието - отцепническия регион, международно признат като част от Молдова, който от 1990 г. е под силно руско влияние.
Още: "Коалицията на желаещите" се събира на нова среща в Брюксел
Още: Забранено преди 30 години оръжие се връща: То не зачита никакви примирия
МО в Москва твърди, че части на украинските въоръжени сили, маскирани като руски войници - и по-специално батальон "Азов", планират офанзива в Приднестровието и овладяване на региона заедно с молдовските власти. Това бе публикувано по-рано днес от контролираната от режима в Кремъл информационна агенция ТАСС, което веднага повдигна въпросителни около това колко е достоверна информацията.
В контролирания от Москва регион се намират 1500 руски войници и голям склад за оръжие от съветската епоха.
"Призоваваме хората да запазят спокойствие и да получават информация от официални и проверени източници в Република Молдова", се казва в изявлението на властите в Кишинев, цитирано от Kyiv Independent.
Още: Четвърт милиард евро за отбрана: Гърция стяга редиците
Още: Още нови изтребители: Швеция е военен Дядо Коледа за Украйна (ВИДЕО)
На 21 февруари новият молдовски премиер Дорин Речан потвърди в интервю за местната телевизия TV8, че властите са запознати с "няколко" руски сценария за дестабилизация, включително с плана на Русия да поеме контрола над летището в Кишинев и така да осъществи контрол над цяла Молдова.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 8000 мъже и жени затворници в редиците на украинската армия и напливът не спира
Още: Старата дама НАТО е травмирана от Тръмп. Кошмарен сценарий за Източна Европа
Това стана, след като президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви, че украинското разузнаване е прехванало руски план за дестабилизиране на политическата ситуация и завземане на властта в Молдова.
"Ние укрепихме нашите способности и сме подготвени за различни сценарии, насочени към сигурността на Република Молдова", заяви Речан и добави, че страната "избира мирно уреждане на конфликта в Приднестровието и ние трябва да съгласуваме нашите цели по отношение на сигурността, мира и стабилността в региона".
На 22 юли 2005 г. парламентът на Молдова одобрява законопроект за статута на Приднестровието, според който руските военни части трябва да напуснат областта до 31 декември 2006 г. Приднестровието се лишава от статута на суверенна държава и влиза с голяма автономия в състава на Молдова. Статутът на Приднестровието е определен като „административно-териториално образувание във форма на република в състава на Република Молдова“.
Още: Като убийството на Евгения: Откриха тялото на италианска студентка в куфар (ВИДЕО)
Още: Полицай беше брутално убит в Косово
Областта трябва да влезе в единното икономическо, митническо и валутно пространство на Молдова, но получава собствена конституция и правителство, сформирано от Върховния съвет на Приднестровието – законодателен орган, който ще се избира след всенародно гласуване. Този закон е сдържано негативно оценен от посредниците в урегулирането на конфликта (Русия, Украйна и ОССЕ). Към днешна дата преговорите за окончателния статут продължават.
През 2006 г. е проведен референдум с въпроси за статута на региона. С подобаващо мнозинство населението на Приднестровието се произнася за независимост и съюз с Русия. Резултатите от референдума обаче са оспорени от международната общност. Молдова също не го признава.
Припомняме, че на 10 февруари правителството на Наталия Гаврилица подаде оставка заради "много кризи", предизвикани от войната на Русия в Украйна. Молдова осъди инвазията на Москва, а президентът Мая Санду обвини Русия преди повече от седмица, че планира да използва чуждестранни саботьори, за да свали ръководството на страната. От Руската федерация отрекоха да има такъв заговор, а САЩ обявиха, че са "загрижени" за случващото се в Молдова.
А ето какво се случи днес: Путин свали задръжките от война в Молдова и де факто изкара Русия от ООН