Европейските държави не успяват да защитят бежанците и мигрантите, които се опитват да стигнат до Европа през Средиземно море. Отстъплението от защитата на живота и правата на бежанците и мигрантите причинява всяка година хиляди смъртни случаи, което може да се избегне”, заяви днес Дуня Миятович - комисар на Съвета на Европа по правата на човека. Тя представи днес доклад, озаглавен„ Сигнал за бедствие за човешките права. Нарастващата пропаст при защитата на мигрантите в Средиземно море”, съобщи пресцентърът на нейния офис.
Още: Зеленски: Западните разузнавания бяха в контакт с Русия през трите години война. Аз съм против това
Докладът прави преглед на изпълнението от страна на държавите-членки на Препоръката на комисаря от 2019 г. за спасяване на мигрантите по море и предлага набор от действащи мерки, които европейските държави трябва да предприемат спешно, за да осигурят защита на правата на хората, които са решили да пресекат морето.
Документът обхваща периода от юли 2019 г. до декември 2020 г. в пет ключови области: ефективно търсене и спасяване; своевременно и безопасно слизане на спасени лица; сътрудничество с неправителствени организации; сътрудничество с трети държави; безопасни и законни маршрути. Фокусиран е главно върху развитието по маршрута през Централното Средиземноморие. Въпреки това, много от необходимите действия, посочени в този документ, са приложими за всички други основни миграционни пътища в региона на Средиземно море и по Атлантическия път от Западна Африка до Испания.
Констатира се, че въпреки известния ограничен напредък, положението с правата на човека в Средиземно море остава плачевно. Корабокрушенията продължават да бъдат тревожно повтарящи се, като през разглеждания период са регистрирани повече от 2400 смъртни случая, което вероятно не представя реалния брой на смъртоносните инциденти. Засилени са дейностите за сътрудничество с трети държави, въпреки неоспоримите доказателства за сериозни нарушения на правата на човека и без прилагането на гаранции за тяхното спазване, включително принципа на прозрачност и отчетност. Регистрирани са почти 20 000 случая, при които либийската брегова охрана е върнала обратно мигранти в страната.
Още: ЕП с резолюция: Лукашенко е диктатор, изборите в Беларус няма да го направят легитимен президент
Още: Зеленски за териториалните амбиции на Тръмп: "Ако са за сметка на Русия, защо не?"
Пандемията от COVID-19 доведе и до приемането на по-ограничителни мерки, които имат пряко отрицателно въздействие върху правата на човека на мигрантите, се подчертава още в доклада.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Съдебна победа за принц Хари и извинение от медиите на Рупърт Мърдок
Миятович поднови призива си към държавите-членки на Съвета на Европа да изпълнят бързо препоръките, за да осигурят запазването на човешкия живот и защитата на човешките права на бедстващите в морето. Тя препоръчва да се гарантира наличието на адекватен и достатъчен държавен капацитет за търсене и спасяване в морето, осигуряване на безопасно и бързо слизане на спасените, предоставяне на възможност НПО, участващи в дейности по търсене и спасяване или мониторинг на правата на човека, да вършат своята работа, прекратяване на отблъскванията и други действия, които принуждават бежанците и мигрантите се подлагат на сериозни нарушения на човешките права и разширяване на безопасните и законни маршрути.
„Крайно време е европейските държави да сложат край на тази срамна трагедия и да приемат миграционни политики, съобразени с правата на човека. Държавите-членки не трябва повече да забавят предприемането на действия за спасяване на човешки животи. Въпросът е на живот или смърт, както и на доверие в ангажираността на европейските държави към правата на човека “, заключи комисарят Дуня Миятович.