Украйна е против опцията "размяна на територия срещу мир", коментира в специално интервю за БНТ специалният съветник на украинския президент Михайло Подоляк.
Още: Кримските татари пратиха Тръмп да си гледа работата
Още: "Франциск беше съвестта на света": Проф. Владимир Градев за посланията на светия отец (ВИДЕО)
Според него такъв сценарий е нереалистичен, a най-реалистичният се свежда до категоричната загуба от страна на Русия във войната и връщане към принципите на международното право. Според Подоляк не е възможно тази война да приключи чрез дипломация, а единствено по военен път.
Още: Подоляк: ООН не разбира напълно каква война се води в Украйна
"По принцип "територия срещу мир" беше планът, който предложиха на Украйна през 2014 година. Този план по някакъв начин беше изпълнен – Русия получи възможност да поеме контрола върху полуостров Крим и част от територията на Донбас. След това Русия подготви групировка за нахлуване и днес имаме пълномащабна голяма война, която коства много смърт, разруха. Смятам, че да се постъпва два пъти така е или признак на голяма глупост, или на нежелание да поемеш отговорност. Затова такъв сценарий е нереалистичен, реалистичният сценарий се свежда до категоричната загуба от страна на Руската федерация във войната и връщане на международното право като единствен инструмент за общуване между държавите", заяви Подоляк.
Още: Христо Грозев пред ЕП: За Русия хибридната война е идеология и индустрия
Още: Един от най-големите руски складове за боеприпаси гърми жестоко, тече евакуация (ВИДЕО)
Още: Подоляк: Замразяване на войната в Украйна ще е личен триумф за Путин
Според него всичко останало ще води единствено до следващ етап на войната. Категоричен е и че няма опция "размяна на територия срещу мир":
Още: В Украйна има 63 хиляди безследно изчезнали лица и само малка част са в плен
Още: Как и защо Путин изневиделица си хареса талибаните в Афганистан?
"Такава опция никога не е съществувала и съответно Украйна след осемнадесет, подчертавам – осемнадесет месеца война, изключително тежка война, огромен брой жертви, не е готова да чува такива предложения. За нас те са обидни и са максимално далеч от истинско желание да приключи войната".
Още: Подоляк: Катастрофата с Пригожин е сигнал към руския елит, Путин не прощава на никого
Още: Русия постави условие за директни преговори с Украйна
Още: Русия наваксва след "великденското примирие": И Харков беше поразен (ВИДЕО)