„Позицията на правителството на Северна Македония, относно конституционните промени, е ясна. Моята позиция е ясна. Стига поразии, стига политики и дипломация на огънат гръбнак и целуване на обувки. Сега имаме политика и дипломация, която се основава на двупосочна улица. Искам да говорим за ценности, за зачитане на правата на човека и да знаем, че ако го започнем, както ни беше обещано през онази 2018 г., след 3, 4, максимум 5 години ще завършим този път и ще бъдем член на ЕС“.
Още: Как се избира папа: Дипломатът Богдан Паташев с детайли около конклава отвъд прожекторите (ВИДЕО)
Още: Силяновска: Вписването на българите в конституцията на Северна Македония не зависи от мен
Това заяви премиерът на Република Северна Македония (РСМ) Християн Мицкоски преди визитата си в Брюксел, където ще има работна среща с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лаейн, предаде БГНЕС.
Македонските граждани - разочаровани
Още: ЕС към Мицкоски: Няма да постигнеш по-голям компромис с България
Още: Руска атака в Запорожие: Има загинал, а десетки са ранени, след тях и деца (ВИДЕО)
Още: Отиде си скулптор, известен с противоречивите си творби (ВИДЕО)
Мицкокси каза, че по време на срещата ще бъде обсъдена европейската интеграция на Скопие и че той ще защити македонските национални интереси.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Световните лидери, които ще присъстват на погребението на папата
„Искаме да представим аргументите, искаме да предадем разочарованието, което изпитват македонските граждани, защото то е голямо, бих казал огромно, защото повече от две десетилетия и половина след като започнахме пътя си към ЕС, повече от десетилетие и половина след като официално получихме първия положителен доклад от ЕК за началото на тези преговори. Не можем да започнем не защото не спазваме критериите от Копенхаген, не защото сме любители на европейските ценности, а защото има изкуствено наложени пречки, които никой народ, никоя държава не е имала, както ние“ , каза министър-председателят.
Още: ЕС: Без българи Северна Македония няма място в блока
БГНЕС припомня, че по силата на т.нар. „Френско предложение“, прието от България и РСМ през 2022 г., Скопие е длъжно да впише българите в преамбюла на своята конституция, за да започне преговори с ЕС.
Още: Светът изтръпна: Кралицата е откарана по спешност в болница
Още: Официален отговор от Русия: Ще отиде ли Путин на погребението на папа Франциск
Новото македонско правителство, начело с Християн Мицкоски, твърди, че ще търси предоговаряне на преговорната рамка с ЕС.